KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Stokrotki


                                                           stokrotki1        stokrotki1    

STYCZEŃ
08.01.2020r. Przed feriami zaprosiliśmy do naszej grupy nasze ukochane babcie i dziadziusiów. W tym dniu do zgromadzonych gości płynęły serdeczne życzenia, które mogli wysłuchać podczas śpiewu piosenek. Zaprezentowaliśmy też przedstawienie jasełkowe, za które dostaliśmy gromkie brawa. Tradycyjnie każde dziecko wręczyło swojej babci i dziadziusiowi własnoręcznie wykonane laurki, za co dostali moc uścisków i całusów.
10.01.2020r. W karnawale wszędzie bale i taki też odbył się w naszym przedszkolu. Każdy dzisiaj był przebrany, to też sala wypełniła się bajkowymi postaciami. Wszyscy bawili się przy wesołej muzyce. Nie było w kąciku stania ani płakania. Wszyscy pięknie się bawili i sił swoich nie szczędzili.

GRUDZIEŃ
06.12.2019r. To już ten czas Mikołaj dzisiaj odwiedził nas. Okres przedmikołajkowy to czas, kiedy dzieci marzą o prezentach i czekają na przyjście Świętego Mikołaja. „Stokrotki” rysowały to, co chciałyby dostać od Mikołaja, następnie Pani zebrała prace do koperty i wysłała do Świętego Mikołaja, i oto 6 grudnia pojawił się w naszym przedszkolu wyczekiwany pan, taki sam jak na obrazkach. Dostaliśmy prezenty, za które podziękowaliśmy wierszem „Prezenty od Mikołaja”. To był udany dzień.
18.12.2019r. W środowe popołudnie zaprosiliśmy do przedszkola naszych rodziców na przedstawienie jasełkowe, które przygotowaliśmy pod kierunkiem naszych Pań. Już w listopadzie uczyliśmy się kolęd, inscenizowaliśmy treść wybranych kolęd i pastorałek, ćwiczyliśmy dialogi i recytowaliśmy wiersze. Jasełkowe przedstawienie udało się, dostaliśmy wiele braw i pochwał. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów.

LISTOPAD
29.11.2019r. nasza sala zmieniła swój wystrój, a to oczywiście za sprawą Andrzejek. W tym dniu było wiele zabaw andrzejkowych i wróżb. Kolorowa butelka, jak wskazówka, wskazywała jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości, losowanie czerwonych serduszek pokazało nam jak będzie miała na imię nasza sympatia. Wiele radości wywołała zabawa „Wrzuć grosik i pomyśl życzenie”. Były też zabawy z bucikami i przejście po kolorowych kluczach. Po konkursach i wróżbach odbyła się dyskoteka przy wesołych skocznych rytmach.25.11.2019r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym wyjątkowym dniu do przedszkola razem z nami przyszły nasze misie. Podczas zajęć wysłuchaliśmy historii powstania pluszowego misia. Wraz z całą grupą „Pszczółek” uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych, w których towarzyszyły nam oczywiście misie. Przeliczaliśmy misie, opisywaliśmy ich wygląd, klasyfikowaliśmy je według wielkości i koloru. Rozwiązywaliśmy zagadki „ Z jakiej bajki jest ten miś”. Zabawy z maskotkami przy muzyce wywoływały salwy śmiechu. Śpiewaliśmy wybrane piosenki o misiach inscenizując ich treść. Podsumowaniem zajęć było malowanie farbami konturów misia.08.11.2019 obchodziliśmy Święto Niepodległości. Na ten uroczysty dzień starszaki przygotowywały się dłuższy czas: ćwiczyły taniec, uczyły się piosenek i wierszy oraz inscenizacji piosenki „Defilada” do której Panie przygotowały odpowiednie rekwizyty. Podczas uroczystej akademii dzieci pięknie śpiewały piosenki o Polsce i recytowały wiersze indywidualnie i zespołowo. Wspólnie z kolegami i koleżankami z młodszych grup zaśpiewaliśmy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem” Naszą przedszkolną akademię zakończyliśmy odśpiewaniem Hymnu Narodowego.

PAŹDZIERNIK
Z okazji dnia drzewa odbyła się uroczystość w sali Pszczółek W tym dniu rozmawialiśmy z dziećmi jak należy dbać o drzewa, jaka jest jego rola w przyrodzie oraz w życiu człowieka. Poznaliśmy kilka rodzajów drzew oraz omówiliśmy etapy wzrostu drzewka. Na koniec zajęć zadaniem dzieci było ozdobienie drzew charakterystycznie z daną porą roku. Celem tych zajęć było kształtowanie więzi z przyrodą i pozytywnego stosunku do niej.
Pasowanie na starszaka - to z całą pewnością było najważniejszym świętem w minionym miesiącu, pięknie ubrani mogliśmy zaprezentować swoje umiejętności i osiągnięcia w obecności Pani Dyrektor. Po złożeniu przyrzeczenia nadszedł czas na ceremonię pasowania. Pani Dyrektor przez dotknięcie dużym ołówkiem ramienia dziecka uroczyście je pasowała na starszaka.
25 października rozpoczęliśmy cykl zajęć o ekologii w Bibliotece Publicznej Filia nr 7.
30.10.2019 nasza grupa wraz z sąsiednią grupą uczestniczyła w zabawach integracyjnych pt. „Zabawy z dynią’. Słuchaliśmy wiersza pt. „Dynia”. Rozwiązywaliśmy zagadki o warzywach. Zabawa „Czarodziejski kosz” angażowała zmysły węchu i wzroku. Uczestniczyliśmy w zabawie badawczej „Co dynia kryje w środku?”. W tym dniu mieliśmy wyjątkowego gościa, był to dinozaur Dynio. Wspólnie z Dyniem świetnie bawiliśmy się przy wesołych rytmach. Dinozaur był wielka atrakcją dla dzieci, uśmiech nie schodził im z twarzy już do końca dnia.

WRZESIEŃ
Z dniem 2 września Kasztankowe Przedszkole znowu zatętniło życiem. Przez kilka dni wraz z dzieciakami przypominaliśmy sobie plan dnia oraz ustaliliśmy zasady dotyczące funkcjonowania w grupie.
Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła ona przedszkolaków do spaceru po parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody.
20 września świętowaliśmy wyjątkowy dzień dla każdego wychowanka przedszkola. Wspólne gry, zabawy i konkursy dostarczyły mnóstwo emocji i uśmiechu. Nie zabrakło także energicznej muzyki, która porwała wszystkich do tańca.
Powitanie Jesieni. Ten dzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Poznaliśmy kolorowe liście, porządkowaliśmy je, przeliczaliśmy zbiory, odgadywaliśmy zagadki, wykonywaliśmy jesienne tańce, nie zabrakło również zabaw ruchowych.
30 września w naszej grupie obchodziliśmy ,,Dzień Chłopaka”. Dziewczynki, przygotowały w tym dniu wiele niespodzianek dla swoich kolegów. Drobne upominki przygotowane z pomocą rodziców wywołały uśmiechy na twarzy chłopców co było wyrazem wdzięczności a czasami nawet lekkiego zawstydzenia, gdy koleżanka z grupy wręczała swojemu ulubionemu koledze prezent.
W dniach od 30.09-04.10 w naszym Kasztanowym Przedszkolu odbył się kolorowy tydzień, który jest już u nas tradycją. W tym roku ten wyjątkowy tydzień obchodziliśmy na początku jesieni, a jego hasło brzmiało: "Owoce i warzywa zjadamy o swoje zdrowie dbamy".
Każdemu dniu przypisany był inny kolor. Rodzice starali się, aby dzieci przychodziły do przedszkola odpowiednio ubrane do danego koloru dnia. Sala codziennie witała przedszkolaków innym wystrojem, co zachęcało do aktywnego uczestnictwa w zajęciach i zabawach.
Słuchaliśmy wierszy o owocach i warzywach, uczestniczyliśmy w teatrzykach opartych na wierszach J. Brzechwy i J. Tuwima "Na straganie", "Warzywa". Nazywaliśmy polskie owoce i egzotyczne, dzieliliśmy ich nazwy na sylaby, wyodrębniliśmy pierwsza głoskę, układaliśmy zdania z owocami i warzywami. Podczas zabaw badawczych mieliśmy możliwość smakowania, samodzielnie doświadczaliśmy "co kryje się w środku owoców" angażowaliśmy zmysły smaku, dotyku, węchu, wzroku.
Zabawy przy muzyce towarzyszyły nam każdego dnia śpiewaliśmy i inscenizowaliśmy zabawy osnute na piosenkach „Już owoców pełen kosz’, „Pomidorek”, „Ogórek” i oczywiście „Urodziny marchewki”. W każdym dniu kolorowego tygodnia wykonywaliśmy pracę plastyczną był to: sad owocowy z gruszkami, czerwone jabłuszko - wydzieranka, gałązka ze śliwkami, ananas jako egzotyczny owoc który był inspiracją do zapoznania dzieci ze znakiem graficznym litery A,a.

 


 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej