KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Stokrotki


                                                           stokrotki1        stokrotki1    

CZERWIEC
Dzień Dziecka – to długo wyczekiwany dzień każdego przedszkolaka. Nasze przedszkole przygotowało również dla dzieci wiele atrakcji! Na podwórku czekały na nas różne „stacje” . Mogliśmy zrobić grupową pracę plastyczną farbami przy użyciu naszych rączek, był tor przeszkód, zabawy w klasy, malowanie kredą, rzucanie do celu. Jednak największą atrakcją był dmuchany zamek, na którym każdy z nas mógł poskakać.
MAJ
29 maja przygotowaliśmy uroczystość dla naszych Rodziców. Śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy oraz recytowaliśmy wierszyki. Na zakończenie wręczyliśmy własnoręcznie przygotowane prezenty – serduszka dla Mamy oraz krawaty dla Taty. Po występie były życzenia oraz wiele uśmiechu i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone brawami. Rodzicom życzymy jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego!
24 maja czekały na nas ciekawe zajęcia w bibliotece. Pani przypomniała nam w jaki sposób możemy przyczynić się do ochrony naszej planety. Oglądaliśmy ciekawe ilustracje, które przedstawiały zanieczyszczenie Ziemi. Przypomnieliśmy sobie, które śmieci powinniśmy wrzucać do odpowiednio oznaczonych pojemników. Były zajęcia z chustą animacyjną, gdzie świetnie się bawiliśmy. Na koniec był też czas na zabawę. Poszliśmy do sali, gdzie mogliśmy się chwilę pobawić.
22 maja poszliśmy do Szkoły Podstawowej nr 12. Czekały tam na nas bardzo ciekawe zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej. Dziewczynki ze szkoły przygotowały dla nas taniec. Zwiedzaliśmy szkołę, bibliotekę oraz salę komputerową. Już we wrześniu część z nas na stałe zagości w tym miejscu!
20 maja wybraliśmy się na wycieczkę do Geosfery w Jaworznie. Poznaliśmy historię tego miejsca oraz zobaczyliśmy jak wyglądały dinozaury, które żyły tam bardzo, bardzo dawno temu. Później zwiedzaliśmy ogród sensoryczny. Mogliśmy podziwiać wszystkie rośliny, które tam rosły oraz powąchać i rozpoznać różne przyprawy. Potem był czas na zabawę na placu zabaw.
16 maja dziewczynki z grupy „Stokrotki” wystąpiły na Festiwalu Piosenki i Tańca w Pałacu Kultury Zagłębia. Festiwal miał charakter bajkowy, nasza grupa wybrała utwór z „Pocahontas” więc dziewczynki zatańczyły w strojach bohaterki bajki. Wyglądały przepięknie i podczas tańca świetnie się bawiły. Dziewczynkom dopingowali rodzice, owacjom nie było końca!
KWIECIEŃ
W kwietniu poznaliśmy sposoby otrzymywania barw pochodnych i mogliśmy się poczuć jak prawdziwi malarze! Tworzyliśmy dzieła na własnoręcznie zrobionych sztalugach. Pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat ochrony przyrody, poznaliśmy znaczenie słowa recykling. Gdy zbliżała się Wielkanoc przypomnieliśmy sobie tradycje związane ze świętami.
MARZEC
21 marca razem z przedszkolakami z innych grup przywitaliśmy wiosnę . Z tej okazji wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, a także na dobre pożegnaliśmy zimę. Następnie ozdobiliśmy naszą salę samodzielnie wykonanymi kolorowymi wiosennymi kwiatami.
20 marca nasze przedszkole odwiedzili artyści Krakowskiego Teatru Magii i Iluzji z magicznym spektaklem pt. "Hokus - Pokus z magią na wesoło". Artyści zabrali nas do czarodziejskiej krainy Aladyna, oraz dali pokaz magicznych sztuczek.
W miesiącu marcu wybraliśmy się z wizytą do Zespołu Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Wzięliśmy udział w koncercie muzycznym przygotowanym specjalnie dla nas przez uczniów tej szkoły. Poznaliśmy również brzmienie i nazwy instrumentów muzycznych takich jak skrzypce, altówka, wiolonczela, flet, fortepian. Bardzo dziękujemy uczniom i nauczycielom szkoły muzycznej za gorące przyjęcie.
LUTY
W miesiącu lutym na zajęciach w przedszkolu nauczyliśmy się jak kulturalnie należy zachować się w teatrze. Następnie wybraliśmy się do Pałacu Kultury Zagłębia na spektakl teatralny pt. "Dorotka po drugiej stronie tęczy". Poznaliśmy przygody Dorotki i je przyjaciół. Aktorzy w przerwie spektaklu zapoznali nas z ekologicznymi metodami segregowania śmieci. Również w tym miesiącu w przedszkolu odwiedzili nas wyjątkowi goście, a mianowicie nasz babcie i nasi dziadkowie. Przygotowaliśmy dla nich program artystyczny, a także złożyliśmy serdeczne życzenia z okazji ich święta i wręczyliśmy własnoręcznie zrobione upominki.
STYCZEŃ
31 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się Zabawa Karnawałowa. Dzieci przebrane były w różne stroje - księżniczki, postacie z bajek i komiksów, policjantów, strażaków oraz duszki. Dzieci w sali brały udział w różnych zabawach i konkurencjach. Zorganizowany był pokaz mody, gdzie każdy mógł zaprezentować swój strój. Dzieci spotkały się również z wodzirejem, który zachęcał do wspólnego tańca. Jednak największą atrakcją była „wyrzutnia piany i baniek”.
30 stycznia została zorganizowana uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie „Stokrotek”. Dzieci przygotowały dla nich przedstawienie, dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Na koniec dzieci wręczyły dziadkom własnoręcznie wykonane laurki.
GRUDZIEŃ
12 grudnia „Stokrotki” przygotowały przedstawienie jasełkowe dla Rodziców. Tego dnia każdy z nas był aktorem. Były aniołki, pasterze, królowie oraz Maryja z Józefem. Śpiewaliśmy piosenki oraz zatańczyliśmy dla naszych Rodziców. Na koniec złożyliśmy życzenia i wręczyliśmy kartki świąteczne, które sami przygotowaliśmy. Dziękujemy Rodzicom za przybycie!
6 grudnia – Od rana czekaliśmy na Świętego Mikołaja. Zastanawialiśmy się czy odwiedzi nas w tym roku, wyglądaliśmy przez okna i nasłuchiwaliśmy odgłosów sań i reniferów. Gdy do nas przyszedł, staraliśmy się wypaść jak najlepiej i grzecznie siedzieliśmy w kole. Zaśpiewaliśmy mu piosenkę, a potem otrzymaliśmy prezenty. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Mamy nadzieję, że Mikołaj odwiedzi nas również w przyszłym roku!
4 grudnia „Stokrotki” otrzymały przesyłkę od Świętego Mikołaja – film dedykowany specjalnie dla nich. Dzieci z zaciekawieniem oglądały, co Mikołaj ma im do przekazania. Zdziwienie dzieci było ogromne, gdy w filmie zobaczyły zdjęcia grupy oraz miejsce, do którego Mikołaj dostarczy prezenty – nasze przedszkole.
LISTOPAD
21 listopada odbył się Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyniosły swoje ulubione pluszowe misie. Odbyła się przedszkolna dyskoteka do „misiowych piosenek” . Rozwiązywaliśmy zagadki o bajkowych misiach oraz próbowaliśmy opisać zachowanie niedźwiedzi zimą. Poznaliśmy również historię pluszowego misia. Gimnastyka tego dnia również była ciekawa – naszymi przyborami do ćwiczeń były nasze maskotki ! Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną.
9 listopada Stokrotki Świętowały setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowały apel dla młodszych dzieci. Nasz grupa miała tego dnia czerwone koszulki, a grupa Jagódek białe, co miało symbolizować flagę naszego kraju. Dzieci na uroczystości śpiewały patriotyczne piosenki i recytowały wierszyki o Polsce, ale również zatańczyły tego dnia poloneza i krakowiaka.
PAŹDZIERNIK
30 października obchodziliśmy Święto Dyni. Dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo i na ten czas przedszkole zmieniło się w dyniową krainę. Stokrotki spotkały się wspólnie w sali z grupą Jagódek. Tam wspólnie bawiliśmy się przy „dyniowych piosenkach” i rozwiązywaliśmy zagadki. Był czas na gimnastykę i tor przeszkód! Na koniec, w swojej sali dzieci wykonały pracę plastyczną - bibułową dynię. Dzieci tego dnia również spróbowały specjalnej potrawy – zupy dyniowej.
25 października „Stokrotki” wybrały się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Tam przywitali nas panowie policjanci, którzy opowiadali jak bezpiecznie poruszać się po drodze I czego unikać, aby zachować bezpieczeństwo. Drugim etapem było obejrzenie filmu że Sznupkiem - maskotką policyjną, który również pokazywał dzieciom odpowiednie zachowanie podczas przejścia przez jezdnię. Jednak największą frajdę sprawiło dzieciom korzystanie z symulatora przejścia dla pieszych. Na koniec dzieci odbyły kurs pierwszej pomocy. Przypomniały sobie co należy zrobić i gdzie zadzwonić, gdy ktoś potrzebuje pomocy.
24 października w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie na starszaka. Pasowania uroczyście dokonała Pani Dyrektor poprzez symboliczne dotknięcie ołówkiem ramienia każdego z pasowanych. Dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, ale aby zostać starszakami musiały zdać „Egzamin na starszaka” i odpowiedzieć na kilka pytań związanych z pojęciami matematycznymi, wspomaganiem rozwoju mowy i z wiedzy ogólnej. Świętowanie uroczystości zakończył słodki poczęstunek.
WRZESIEŃ

Dnia 20 września odbył się w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy I udziału w różnych konkurencjach. Na początku - w sali „Stokrotki” śpiewały piosenki I tańczyły przy ulubionych piosenkach. Na dworze zaś odbyły się różne konkurencje, takie jak rzut do celu, bieg slalomem czy poszukiwanie kasztanów. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o dobrej zabawie. Na koniec dzieci otrzymały „Puchar Przedszkolaka”, który mogły pokolorować według uznania.
W piątek 21 września wybraliśmy się na spacer wokół naszego osiedla, by pożegnać lato. „Stokrotki” przeszły długa drogę, gdyż doszliśmy aż do parku na Podlesiu. Tam bawiły się - skacząc w klasy, biegały, szukały kasztanów i żołędzi. Podczas drogi wypatrywały znaków drogowych, które poznaliśmy na zajęciach.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej