KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Słoneczka

sun

 

MARZEC
Poznaliśmy przysłowie „W marcu jak w garncu” dzieci wiedzą, że marcowa pogoda bywa zmienna deszcz, śnieg, słonko, wiatr itp. Znają narzędzia ogrodowe potrzebne do prac w ogrodzie. W ostatnim tygodniu pogoda pozwoliła nam na pierwszy spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Zobaczyliśmy wiosenne kwiaty przebiśniegi, krokusy usłyszeliśmy śpiew ptaków.

LUTY
12 lutego zaprosiliśmy do naszej grupy babcie i dziadziusiów . Zaprezentowaliśmy program artystyczny wiersze, piosenki, tańce za co dostaliśmy gromkie brawa . Wręczyliśmy własnoręcznie wykonane laurki - kwiaty w wazonie za co dostaliśmy moc uścisków i całusów . Było miło i radośnie.
24 lutego w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny „Karnawał” w wykonaniu muzyków Stawart. Wspólnie z grupą Motylki świetnie się bawiliśmy - poznaliśmy tańce i instrumenty z różnych zakątków świata.

STYCZEŃ
10 stycznia odbył się w naszym przedszkolu Bal Karnawałowy. Całe przedszkole zostało przygotowane na tę okazję – wszędzie wisiały balony oraz kolorowe dekoracje. Wszystkie dzieci wyglądały w tym dniu wyjątkowo – byliśmy przebrani za postacie z bajek, komiksów, nie zabrakło oczywiście księżniczek oraz różnych zwierzątek. Pani Psotka zadbała o to, żebyśmy się dobrze bawili – prowadziła zabawy taneczne oraz ruchowe przy naszych ulubionych piosenkach.

GRUDZIEŃ
3 grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia – robiliśmy kolorowe łańcuchy a następnie ubieraliśmy wspólnie z naszymi Paniami choinkę, która przystroiła naszą salę.
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Nie mogliśmy się doczekać tej wizyty! Mikołaj przygotował dla nas piękne prezenty, ale zanim je otrzymaliśmy zaprezentowaliśmy przygotowaną przez nas niespodziankę – recytowaliśmy wierszyk oraz śpiewaliśmy piosenkę. Mikołaj był bardzo miłym gościem, mamy nadzieję, że w przyszłym roku również nas odwiedzi!
9 grudnia w naszej sali znaleźliśmy pod choinką mnóstwo prezentów… . Sprawiło nam to wiele radości, bardzo za nie dziękujemy!
17 grudnia „Motylki” zaprosiły nas do siebie na warsztaty plastyczne – każdy z nas malował i ozdabiał bombkę według własnego pomysłu. Bombki ozdobiły choinki w naszych rodzinnych domach.
18 grudnia obchodziliśmy wraz z grupą „Motylki” uroczystą Wigilię. Śpiewaliśmy kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem, nakrywaliśmy wigilijny stół oraz rozmawialiśmy o świątecznych zwyczajach i tradycjach. Dzięki temu poczuliśmy atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

LISTOPAD
08.11.2019r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Niepodległości. Z tej okazji starszaki przygotowały dla nas piękny występ. Śpiewali patriotyczne piosenki oraz recytowali wiersze o Polsce. My też mieliśmy swój wkład w występ – wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Przedszkolną akademię zakończyliśmy odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Dziękujemy starszakom za wspaniały występ!
14.11.2019r. oglądaliśmy przedstawienie pt. „Prawdziwy skarb” w wykonaniu Teatru Kalejdoskop. Poznaliśmy historię niesfornej szlachcianki Adeli, dzięki której przypomnieliśmy sobie wiele na temat dobrych manier oraz wartości, które są w życiu naprawdę ważne.
22.11.2019r. – po raz drugi w tym roku szkolnym odwiedziliśmy bibliotekę. Tym razem słuchaliśmy opowiadania o pracy listonosza. Każdy z nas przygotował list do Mikołaja – rysowaliśmy nasz wymarzony prezent a następnie pakowaliśmy go do zaadresowanej do św. Mikołaja koperty. Na koniec zajęć wypożyczaliśmy książki, które nasze Panie będą nam czytały w przedszkolu.
25.11.2019r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy z nas przyniósł do przedszkola swojego ulubionego misia. Każdy miś był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki uczestniczyły w misiowych zabawach – poznaliśmy historię pluszowego misia, były misiowe tańce i zabawy ruchowe, a na koniec każdy z nas wykonał misiową pracę plastyczną.
26.11.2019r. wraz z „Motylkami” pojechaliśmy na wycieczkę do Zespołu Zabytkowych Stodół w Żarkach. Uczestniczyliśmy w pokazie tworzenia słodkich lasek na choinkę – widzieliśmy jak powstaje masa cukrowa a później każdy z nas własnoręcznie przygotował swojego lizaka. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, podczas których wykonaliśmy ozdoby choinkowe. Zabraliśmy je do domu, aby przystroić nimi nasze choinki.
29.11.2019r. wraz z „Motylkami” obchodziliśmy Andrzejki. Poznaliśmy andrzejkowe tradycje
i zwyczaje a przede wszystkim wróżyliśmy m.in. jaki zawód będziemy w przyszłości wykonywać oraz jakie imię będzie miała nasza sympatia. Rozwiązywaliśmy też zagadki związane z andrzejkami. Nie zabrakło oczywiście zabawy przy muzyce.

PAŹDZIERNIK
W dniach 30.09 - 04.10.2019r. – zgodnie z tradycją naszego przedszkola odbył się Kolorowy Tydzień. Utrwaliliśmy wiedzę o owocach i warzywach, zarówno tych polskich jak i egzotycznych. Każdego dnia bawiliśmy się przy muzyce, wykonaliśmy też wiele prac plastycznych związanych z owocami
i warzywami.
10.10.2019r. obchodziliśmy Święto Drzewa. Poznaliśmy różne gatunki drzew, ich budowę oraz owoce. Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące drzew oraz ich owoców. Dowiedzieliśmy się, że drzewa mają bardzo duże znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Obiecaliśmy, że będziemy dbać o drzewa
i szanować je. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Jesienne drzewo”.
18.10.2019r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym byliśmy na zajęciach w bibliotece. Słuchaliśmy opowiadań o tematyce jesiennej, dzięki którym utrwaliliśmy wiedzę na temat jesieni oraz jej charakterystycznych cech. Kolorowaliśmy jesienne liście, które później wykorzystaliśmy podczas zabaw z chustą animacyjną. Bardzo nam się podobało!
28.10.2019r. – w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny, podczas którego wysłuchaliśmy legendy o Lechu, Czechu i Rusie oraz o Szewczyku Dratewce. Poznaliśmy ciekawe losy bohaterów tych legend, a także różne instrumenty oraz tańce ludowe.
31.10.2019r. – obchodziliśmy Święto Dyni. Wszystkie dzieci były ubrane na pomarańczowo. Nasze Panie przygotowały dla nas ciekawe zabawy z dynią. Były zagadki, tańce, konkursy oraz dyniowy tor przeszkód. Nie zabrakło dyniowych zabawy matematycznych: klasyfikowaliśmy dynie według wielkości, koloru i kształtu, układaliśmy dynie od największej do najmniejszej oraz przeliczaliśmy je. Dowiedzieliśmy się jakie potrawy możemy przygotować z dyni. Na koniec wykonaliśmy dyniową pracę plastyczną.

WRZESIEŃ
Wróciliśmy do naszego Kasztankowego Przedszkola. W tym roku nasza grupa nazywa się „Słoneczka”. Spotkaliśmy po wakacjach nasze koleżanki i kolegów z ubiegłego roku oraz poznaliśmy nowych przyjaciół. Poznaliśmy zasady i normy obowiązujące w naszej grupie.
20.09 świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu bawiliśmy się razem z dziećmi z grupy „Motylki”. Panie przygotowały dla nas wiele konkursów, zabaw ruchowych, tanecznych i integracyjnych. Wszyscy razem bawiliśmy się przy dobrze nam znanych przedszkolnych piosenkach. Na zakończenie dostaliśmy dyplomy oraz medale „Super Przedszkolaka”.
23.09 przywitaliśmy jesień. Poznaliśmy dary jesieni, rozwiązywaliśmy zagadki związane z tą porą roku a także świetnie się bawiliśmy przy piosenkach o tematyce jesiennej. Na koniec malowaliśmy piękne jesienne liście. Mamy nadzieje, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!

 

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej