KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Pszczółki

bees

 

MARZEC

LUTY
11 luty - Dziś odwiedzili nas wspaniali goście - nasze kochane babcie i wspaniali dziadziusiowie! Nasze przedstawienie przeniosło wszystkich na chwilkę do Krakowa, gdzie mieszkańcy mieli problem z niesfornym smokiem. W trakcie spektaklu okazało się, że największymi bohaterami są babcie i dziadziusiowie, którzy zawsze chętnie nam pomagają i są przy nas wtedy kiedy ich potrzebujemy. Na koniec rozdaliśmy przygotowane przez nas prezenty. Od babć i dziadziusiów otrzymaliśmy bardzo dużo braw, całusów i ciepłych przytulasów.
24 lutego sprawdziliśmy co nam w duszy gra. Pojawił się u nas gość - Pan ze szkoły muzycznej z mnóstwem ciekawych instrumentów. Mogliśmy na nich zagrać, tworząc szaloną przedszkolną orkiestrę. Do końca dnia uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy.
27 lutego poszliśmy na kolejne spotkanie do biblioteki. Tym razem dowiedzieliśmy się co to jest recykling, po co jest nam potrzebny i co ciekawego, a czasem wręcz szalonego można zrobić z materiałów z odzysku. Powtórzyliśmy do koszy w jakich kolorach należy wrzucać odpowiednie śmieci i odpady. Na koniec poszaleliśmy chwilkę, bawiąc się chustą animacyjną. Zajęcia były bardzo ciekawe.
28 luty - Dzień Dinozaura. Co za dzień! Razem z grupą Stokrotek od rana czuliśmy, że będzie wyjątkowy.  Podczas zajęć dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek na temat różnych dinozaurów, udawaliśmy nawet, że nimi jesteśmy. Mieliśmy trudne zadanie - każdy z nas dostał obrazek dinozaura oraz karteczki z dziwnymi sylabami - okazało się, że trzeba było z nich ułożyć nazwę dinozaura! Na szczęści obrazki były podpisane, więc okazało się to prostsze niż myśleliśmy. Dowiedzieliśmy się też kim jest paleontolog i co takiego robi, żeby poskładać kości dinozaura w całość. Na koniec każdy z nas z obrazka i spinacza do ubrań stworzył własnego dinozaura.  Ileż tych prehistorycznych gadów krążyło później po naszej sali!

STYCZEŃ
10 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się coś niesamowitego! Najprawdziwszy Bal - Bal Przebierańców. W pięknie udekorowanej sali przedszkolnej pojawiły się same gwiazdy! Odwiedziły nas księżniczki, królewny, wróżki, było też kilku policjantów, strażaków i różnych innych superbohaterów. Tak jak w tamtym roku odwiedziła nas zabawna Psotka, która zorganizowała nam mnóstwo wspaniałej zabawy. Bawiliśmy się przy naszych ulubionych piosenkach. Psotka zrobiła nam niespodziankę, wyczarowała na naszej sali mnóstwo baniek mydlanych oraz prawdziwą morską pianę! Zabawa była cudowna!
Potem nadeszły ferie zimowe. Był to czas kiedy mogliśmy troszkę odpocząć od przedszkolnych obowiązków. Bawiliśmy się z dziećmi z innych grup, zawieraliśmy nowe przyjaźnie. Pomimo braku śniegu, ferie możemy uznać za udane w stu procentach.
28 stycznia - po powrocie z ferii wróciliśmy do naszych spotkań w bibliotece. Po przyjściu czekała na nas niespodzianka. Zajęcia prowadziła nowa pani. Od razu ją polubiliśmy. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak ważne dla naszego środowiska jest segregowanie śmieci oraz używanie toreb wykonanych z innego materiału niż plastik. Każdy z nas mógł zaprojektować na kartce własną eko-torbę. Bardzo podobały nam się te zajęcia.

GRUDZIEŃ
6 grudnia odwiedził nasze przedszkole miły, starszy, siwy pan. Tak, tak... to był oczywiście Mikołaj. W ogromnym worku przyniósł nam piękne prezenty. Wesołą piosenką podziękowaliśmy Mikołajowi za wspólnie spędzony czas. 9 grudnia okazało się, że prezenty dla każdego z nas, to nie koniec niespodzianek od Mikołaja.  W poniedziałek z ogromnym zaskoczeniem zauważyliśmy, że Mikołaj w nocy zostawił dla nas jeszcze jeden prezent! Ogromne pudło pełne zabawek do wspólnej zabawy w przedszkolu. Bardzo się ucieszyliśmy z takiej niespodzianki.
17 grudnia wcieliliśmy się w role aktorów. Przedstawialiśmy jasełka dla rodziców. W tym roku nasze przedstawienie  przeniosło wszystkich widzów na Krakowski Rynek. Podczas występu na scenie pojawiły się  niezwykłe osoby. Odwiedzili nas: piękne krakowianki, malarz Jan Matejko, rzeźbiarz Wit Stwosz oraz astronom Mikołaj Kopernik. Był również Lajkonik, Smok Wawelski a na kogucie przyleciał do nas Pan Twardowski! Rodzicom nasz występ bardzo się podobał, nagrodzili nas ogromnymi brawami.
18 grudnia - Jasełka raz jeszcze. Dziś przedstawialiśmy jasełka dla wyjątkowych gości. Odwiedziły nas dzieci ze żłobka oraz najmłodsze grupy naszych przedszkolaków. Dzieciaczkom bardzo podobał się nasz występ, patrzyły na niego jak zaczarowane.
20 grudnia - Rozmawialiśmy dziś o Prawach Dziecka. Dowiedzieliśmy się, że dokument który o nich mówi nazywa się Konwencją o Prawach Dziecka. Wiemy już, że mamy prawo do: miłości, bawienia się, nauki w szkole lub przedszkolu, prawo do bycia z rodziną czy prawo do tajemnic i sekretów. Na koniec zajęć wykonaliśmy ogromny plakat, na którym narysowaliśmy najważniejsze według nas Prawa Dziecka.

LISTOPAD
8 listopad - dziś uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. Ćwiczyliśmy bardzo długo, aby zaprezentować się jak najlepiej. Razem z dziećmi z innych grup pięknie śpiewaliśmy piosenki o naszym kraju. Na koniec wszyscy pięknie i głośno zaśpiewaliśmy Hymn Narodowy.
25 listopada wszyscy przynieśliśmy do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Tego dnia obchodziliśmy razem z grupą "Stokrotki" Światowy Dzień Pluszowego Misia. Panie opowiedziały nam historię powstania tej popularnej zabawki a potem zaprosiły nas do różnych zabaw, w których bohaterami były nasze maskotki.
Andrzejkowe zabawy przypadły na ostatni piątek listopada. Zgodnie z tradycją wypełnione byty wróżbami miłosnymi i odkrywającymi tajemnice przyszłości. Ten dzień przepełniony był magią, radością i salwami śmiechu.

PAŹDZIERNIK
Ostatniego października uczestniczyliśmy w zabawach z dynią. Było głośno, grała muzyka kiedy do drzwi ktoś zapukał. Pani otworzyła drzwi   i w progu zobaczyliśmy wielkiego dinozaura. Przedstawił się nam jako Dynio, który uwielbia warzywa i owoce a w szczególności dynie. Pachniały mu nasze warzywa. Zaprosiliśmy dinozaura do wspólnej zabawy. Kiedy Dynio zmęczył się tańcem na parkiecie, podziękował nam za gościnę i wrócił do domu. My dalej wesoło pląsaliśmy przy muzyce, porównywaliśmy wielkość, kształt i kolor przyniesionych dyń, zajrzeliśmy do wnętrza warzywa i oddzieliliśmy pestki od miąższu. Pestki przeznaczyliśmy do suszenia a miąższ na zupę-krem. Oczywiście w dniu zabawy z dynią na obiad była pyszna zupa dyniowa.
Bardzo lubimy lekcje biblioteczne więc z dużą ochotą 28 października rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań w bibliotece. W tym roku będziemy zajmować się ekologią. Na spotkaniu słuchaliśmy opowiadania, które przeczytała nam pani bibliotekarka, rozmawialiśmy o drzewach, zwierzętach i pięknych kolorach jesieni. Potem kolorowaliśmy kontur liścia klonu i wykorzystaliśmy go do zabawy kolorową chustą. Tak jak zawsze po zajęciach mieliśmy czas na zabawę i wypożyczenie książek.
11 października odbyło się uroczyste Pasowanie na starszaka. Tego dnia wszyscy pięknie wystrojeni przystąpiliśmy do wykonywania różnych zadań, które zaliczyliśmy na piątkę . Pani Dyrektor bacznie nas obserwowała, podobało się jej nasze zachowanie, śpiew, taniec i wiersze. Nasza postawa została nagrodzona , pani dyrektor zaprosiła nas do złożenia przyrzeczenia a następnie ogromnym ołówkiem pasowała nas na starszaka. To był piękny i radosny dzień.
Wraz z nadejściem października rozpoczął się „Kolorowy tydzień”. Tegoroczne zabawy i działania edukacyjne związane były z hasłem „Kolorowa jesień”. Zgodnie z ogłoszonym kolorem poznawaliśmy dary z sadu, ogrodu i lasu. Rozpoznawaliśmy je za pomocą dotyku, węchu i smaku, poznawaliśmy ich walory odżywcze. Poznaliśmy wiersz „U dziadziusia w sadzie”, obejrzeliśmy teatrzyk sylwet „Warzywa”. W zabawach towarzyszył nam Smok Obibok, który zapraszał nas do zabaw kolorową chustą, szyfonowymi chusteczkami, tunelem. Smok bardzo lubił warzywa i owoce więc codziennie częstował nas naturalnymi witaminkami. Bardzo spodobały mu się nasze posiłki, które każdego dnia przygotowane były zgodnie z obowiązującym kolorem. W kolorowym tygodniu nie brakło zabaw ruchowych, tańców, śpiewu i aktywności plastycznej. Zapraszamy do galerii zdjęć.

WRZESIEŃ
We wrześniu wróciliśmy po wakacjach do przedszkola. Czekały na nas ogromne zmiany. Nowa sala, nowi koledzy, a co najważniejsze: zostaliśmy starszakami! Oznacza to, że za niedługo pójdziemy do szkoły. Lecz zanim to nastąpi mamy jeszcze trochę czasu żeby śpiewać, tańczyć, bawić się, trochę się pouczyć, po prostu być przedszkolakami! Naszą pracę i naukę zaczęliśmy od wakacyjnych wspomnień. Każdy z nas miał okazję, aby opowiedzieć kolegom i koleżankom w jaki sposób spędził wakacje. Część z nas była nad morzem, inni w górach, a część dzieci letnie miesiące spędziła u rodziny na wsi. Te opowieści sprawiły, że przez chwilę znów mogliśmy poczuć się tak, jakbyśmy byli na wakacjach.
W trakcie tego tygodnia wykonaliśmy piękne letnie słoneczniki - nie była to jednak typowa praca plastyczna malowana pędzlem - zamiast niego używaliśmy widelca! Nasze kwiaty wyszły przepiękne.
Podczas wycieczki do parku na Podlesiu poszukiwaliśmy pierwszych oznak nadchodzącej jesieni. Zbieraliśmy kasztany, układaliśmy z nich różne wzory. Wspólnie z grupą Stokrotek pokonywaliśmy jesienny tor przeszkód. Podczas tych zabaw mieliśmy mnóstwo radości.
Rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie. Przypomnieliśmy sobię zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Poznawaliśmy znaki drogowe, utrwalaliśmy te poznane wcześniej. Zrobiliśmy również makietę naszego wymyślonego miasta, po którym jeździły stworzone przez nas pudełkowe samochody i autobusy.
We wrześniu obchodziliśmy również ważne święto dla każdego z nas - Dzień Przedszkolaka. W piątek 20.09 wspólnie z grupą Stokrotek bawiliśmy się, tańczyliśmy, wykonywaliśmy różne zadania. To był dzień pełen wrażeń.
23 września wraz z grupą Stokrotek przywitaliśmy w przedszkolu wyjątkową damę- Panią Jesień. Śpiewaliśmy dla niej piosenki, odgadywaliśmy zagadki przez nią przygotowane. Na koniec wyklejaliśmy bibułą ogonki najlepszych przyjaciółek Pani Jesieni, czyli wiewiórek. Wyszły nam przepiękne i puszyste.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej