KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Misie

mis2   mis3

CZERWIEC
Kochani przed nami wakacje – życzymy wszystkich wspaniałych przygód, dobrej zabawy, czasu spędzonego razem i duuużo słońca!!!!!!
5 czerwca odbyła się w grupie Misiów uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Stanęliśmy na wysokości zadania i nasza grupa zaprezentowała przygotowany program artystyczny.
Miesiąc czerwiec rozpoczął się dla nas zabawami przygotowanymi z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka – poznaliśmy zabawę w klasy, braliśmy udział w zmaganiach sportowych – tor przeszkód, rzut obręczą do celu, mieliśmy możliwość malowania zamoczonymi w farbach rączkami ale największą frajdą były zabawy na wielkim dmuchanym zamku.
MAJ
W maju rozmawialiśmy o zmysłach dzięki którym poznajemy świat. Wiemy że posiadamy zmysł smaku, węchu, wzroku i dotyku. Rozmawialiśmy o pracy strażaka, wiemy jaki to odpowiedzialny zawód, znamy numer alarmowy 112. W maju przygotowywaliśmy się do uroczystości z okazji święta naszych kochanych rodziców.
KWIECIEŃ
Kwiecień plecień bo przeplata… w tym roku w kwietniu pogoda nas nie rozpieszczała, sprawdziło się jedno z przysłów. Było deszczowo i zimno dużo czasu więc spędzaliśmy na zabawach w sali przedszkolnej. Założyliśmy zielony ogródek w naszej sali – posialiśmy rzeżuchę, kukurydzę oraz zieloną cebulkę – dbaliśmy o rozwój roślin a efekty cieszyły nasze oko. Poznaliśmy wygląd wiosennych kwiatów, doskonaliliśmy liczenie i poznaliśmy wiosenne piosenki.
MARZEC
W marcu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu, poznaliśmy piramidę zdrowego żywienia, wiemy jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu, na zakończenie tematyki o zdrowiu samodzielnie przygotowaliśmy zdrowe kanapki. Śpiewamy piosenki o wiośnie i z utęsknieniem czekamy na Święta Wielkanocne, wtedy to poznamy zwyczaje świąteczne, będziemy malować pisanki i może jakiś malutki Śmigus Dyngus nam się przytrafi.
„Wiosna, wiosenka w mym sercu piosenka…” - 21 marca wszystkie przedszkolaki z naszego przedszkola pożegnały zimę a powitały wiosnę uczestnicząc w zabawach na terenie ogrodu przedszkolnego.
W marcu w naszym Kasztankowym Przedszkolu uczestniczyliśmy w czarodziejskim pokazie „Hokus – Pokus”. Świat magii bardzo nam się podobał, wspólnie z czarodziejem mogliśmy wyczarowywać niesamowite rzeczy.
LUTY
W lutym rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw na śniegu. Poznaliśmy życie i zwyczaje mieszkańców Dalekiej Północy. Recytujemy wiersz „Eskimosek”. Wspólnie bawimy się przy zimowych piosenkach. Znamy już takie figury geometryczne jak koło i prostokąt, przeliczamy elementy w zakresie 5 i świetnie radzimy sobie z klasyfikowaniem przedmiotów według określonej cechy.
STYCZEŃ
W karnawale, w karnawale urządzamy bale… - pomimo tego że mamy 3 i 4 latka to pierwszy bal już za nami, stroje każdego z nas prezentowały się wspaniale. Przy ulubionych dziecięcych hitach mogliśmy śmiało wyginać nasze ciała, wspólnie z wodzirejem pląsaliśmy przy muzyce której towarzyszyły mydlane bańki i sztuczny śnieg. Dziękujemy za wspólną zabawę.
W styczniu w grupie Misiów na nasze zaproszenie pojawili się – Nasi Dziadkowie. Byliśmy troszkę przejęci naszym występem ale myślimy że wszystko wyszło jak najlepiej. Złożyliśmy naszym babciom i dziadkom życzenia, śpiewaliśmy piosenki, zatańczyliśmy poleczkę, później zaprosiliśmy naszych dziadków do wspólnych zabaw i konkursów.
GRUDZIEŃ
Teraz przygotowujemy się do wyjątkowej okazji jaką jest Dzień Babci i Dziadka, zapraszamy naszych dziadków na uroczystość w dniu 25 stycznia o godzinie 10:30. Do zobaczenia
W grudniu śpiewaliśmy kolędy i pastorałki, uczestniczyliśmy w Jasełkach przygotowanych przez starszaków z naszego przedszkola. Gratulujemy występu. Rozmawialiśmy o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. 19 grudnia pomogliśmy naszej Pani udekorować stół białym obrusem, na stole pojawił się jako pierwszy opłatek, łamiąc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia.
Miesiąc grudzień to najcieplejszy miesiąc w roku i wcale nie chodzi o aurę pogodową lecz o ciepło bijące od ludzi. W naszej misiowej rodzince zaczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia od przystrojenia choinki, kiedy już zabłysnęły światełka na naszym drzewku oczekiwaliśmy pełni napięcia przyjścia Mikołaja. 6 grudnia Kasztankowe Przedszkole odwiedził sam święty Mikołaj, brodę miał siwiuteńką i czerwony strój. Przywitaliśmy Mikołaja wierszem i piosenką specjalnie przygotowaną na tę okazję. Mikołaj pełen radości i pochwał płynących w naszym kierunku wręczył nam prezenty a my obiecaliśmy, że będziemy dobrze się sprawować w domu i w przedszkolu.
LISTOPAD
21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy z nas do przedszkola przyszedł ze swoim ukochanym misiem. Misie tego dnia uczestniczyły z nami we wszystkich zabawach. Poznaliśmy historię powstania misia. Omawialiśmy znane misie występujące w bajkach. Mieliśmy możliwość poznania i obejrzenia takich bajek jak „Miś Uszatek”, „Miś Koralgol”, „Troskliwe Misie”, „Gumisie” oraz niezastąpionego „Kubusia Puchatka”. Kubuś Puchatek zostawił dla nas list i niespodziankę. Przesłał nam słoiczek miodziku i misiowe żelki. Były wspólne tańce z misiami, zabawy z kolorową chustą. Z papierowych talerzyków wyczarowaliśmy piękne misie. Zapraszamy do galerii…
9 listopada uroczyście obchodziliśmy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia wszyscy z naszej misiowej rodzinki przyszli odświętnie ubrani, reprezentowaliśmy biały kolor na fladze Polski a Biedronki kolor czerwony. Wspólnie z Biedronkami zatańczyliśmy Poloneza, wysłuchaliśmy Hymnu naszego kraju. Zaśpiewaliśmy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Z naszych ciał staraliśmy się ułożyć flagę Polski. Znamy nasze symbole narodowe – samodzielnie wykonaliśmy flagi polski. Dziękujemy starszakom za zaproszenie na przedstawienie z okazji obchodów Święta Niepodległości.
PAŹDZIERNIK
29 października w naszym Kasztankowym przedszkolu swoje święto miały dynie. Wspólnie z grupą Biedronek uczestniczyliśmy w zajęciach i zabawach. Poznaliśmy różnorodne dynie, wiemy że mają różne kształty, kolory i nazwy. Poznaliśmy ich wartości zdrowotne, mieliśmy możliwość zajrzenia do środka dyni a tam czekały na nas zdrowe jadalne pestki dyni, po wysuszeniu pestek mogliśmy ich spróbować. Swoją sprawność fizyczną mogliśmy wypróbować na dyniowym torze przeszkód. Wykonaliśmy lampion dyniowy oraz piękne dynie - malowane farbami.
W październiku na matematyce poznawaliśmy wygląd figury geometrycznej jaką jest koło. Wyszukiwaliśmy kształtów koła w swoim otoczeniu, rysowaliśmy koła w powietrzu, na dywanie i na plecach kolegi. Poznaliśmy następujący wierszyk: „Kółko małe, kółko duże, głowa prosto, ręce w górze, ręka prawa, ręka lewa, tak się chwieją wielkie drzewa”.
Nasza Pani przygotowała dla nas różne figury geometryczne a My zgodnie z instrukcją słowną układaliśmy na kartkach papieru kolorowe pajacyki.
W październiku zgodnie z tradycją naszego Kasztankowego Przedszkola świętowaliśmy kolorowy tydzień pod hasłem „Owoce i warzywa w nich witamin moc się skrywa”. Poznaliśmy wygląd, smak i właściwości wielu warzyw i owoców. Na zajęciach plastycznych ciężko pracowaliśmy, a efekty naszej pracy mogliśmy podziwiać w szatni w naszej galerii. Wspaniałe Panie Kucharki każdego dnia przygotowywały dla nas posiłki zgodne z kolorem dnia, za co bardzo im dziękujemy.
W październiku także poznaliśmy zasady ruchu drogowego, pani pokazała nam znaki drogowe, wiemy w jakim miejscu przechodzimy przez jezdnię, wykonaliśmy prace plastyczną, trudny przez nas do zapamiętania sygnalizator świetlny.
Dotychczasowa pogoda pozwalała nam na przebywanie na świeżym powietrzu, zapoznaliśmy się z zasadami bezpiecznego poruszania się po naszym placu przedszkolnym, potrafimy w bezpieczny sposób korzystać ze sprzętów ogrodowych. Obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie, podziwiamy zmieniające się pory roku, zbieramy kasztanki i kolorowe liście.
WRZESIEŃ
 
Witajcie. Jesteśmy grupą 25 roześmianych, energicznych i pomysłowych „Misiów”. Mamy po 3 i 4 lata. Poznajemy się nawzajem, wspólnie ustalamy zasady panujące w naszej misiowej rodzince i staramy się ich przestrzegać. Każdego dnia nasze Panie uczą nas ciekawych rzeczy oczywiście przez zabawę. Znamy wierszyk o owocach i o jeżyku. Śpiewamy piosenkę „Kolorowe światła”, „Owoce”, „Misio-Krzysio”. Poznaliśmy kilka zabaw paluszkowych, ruchowych i takich z wielką kolorową chustą.
We wrześniu obchodziliśmy „Święto Marchewki” – na naszych zajęciach poznaliśmy właściwości zdrowotne tego warzywa, mieliśmy możliwość spróbowania surowej i gotowanej marchewki oraz samodzielnie przygotowaliśmy sok marchewkowy. Był pyszny i zdrowy.
20 września wspólnie z grupą Biedronek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka – uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych z naszymi biedronkowymi sąsiadami.
Na zajęciach matematycznych potrafimy już klasyfikować przedmioty według jednej cechy, staramy się przeliczać elementy do pięciu oraz układamy naszego grupowego misia zgodnie z instrukcją naszej Pani.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej