KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Motylki


motylki.gif1

MARZEC
Marcowe słoneczko pozwoliło nam na pierwszy spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Mieliśmy możliwość zobaczenia pierwszych wiosennych kwiatów, pąków liści oraz usłyszeliśmy śpiew ptaków. Poznaliśmy opowiadanie o Pannie Juliannie i marcu – wiemy że marcowa pogoda bywa zmienna, czasem słońce, czasem deszcz… Śpiewamy piosenki o wiośnie. Samodzielnie wykonaliśmy z papieru pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi.
Doskonalimy umiejętności matematyczne takie jak kodowanie, czytanie instrukcji, rozpoznawanie liczb, porównywanie. Znamy już cyfry 0 -10, czytamy globalnie krótkie wyrazy, wymieniamy dni tygodnia i miesiące.

LUTY
W lutym rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw, poznaliśmy zimowe dyscypliny sportowe, uczestniczyliśmy w zabawach muzyczno-ruchowych o tematyce zimowej. Poznaliśmy planety Układu Słonecznego, dzięki piosence potrafimy nazwać wszystkie planety. Uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym „Karnawał” – dowiedzieliśmy się czym jest karnawał i jak obchodzi się go w różnych częściach naszej planety a także poznaliśmy tańce i instrumenty z całego świata.

Przygotowaliśmy program artystyczny z okazji święta Naszych kochanych Babć i Dziadków.

STYCZEŃ
W styczniu w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany Bal Przebierańców. Dzieci w tym dniu zamieniły się w swoich ulubionych bohaterów bajek. Wspólnie z panią Psotką bawiliśmy się przy dźwiękach piosenek. To niezwykłe wydarzenie wzbudziło wiele pozytywnych emocji wśród przedszkolaków.

GRUDZIEŃ
Miesiąc grudzień rozpoczął się wizytą długo wyczekiwanego gościa – tak, tak jak się domyślacie był to Święty Mikołaj. Rozmawialiśmy o dobrych uczynkach, wiemy że nie tylko dawanie i dostawanie prezentów sprawia radość innym ale także dobre słowo i miły gest okazany drugiemu człowiekowi.
9 grudnia w poniedziałkowy poranek w sali pod naszą choinką czekała na nas niespodzianka, mianowicie mnóstwo prezentów – radości było co nie miara. Dziękujemy Naszym Aniołkom…
W grudniu poznawaliśmy zawody, rozmawialiśmy na temat tego kim chcielibyśmy być w przyszłości, śpiewamy piosenkę o lekarzu, kucharzu i ogrodniku, lecz na razie chcemy zostać przedszkolakami i przeżywać nasze przedszkolne przygody, a w przyszłości zobaczymy… kim każdy z Nas zostanie.
Miesiąc grudzień to najcieplejszy z miesięcy – nie za sprawą pogody lecz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Śpiewamy kolędy, poznajemy tradycje związane ze świętami oraz uczestniczymy w przygotowaniach do naszej grupowej Wigilii.

LISTOPAD
25 listopada w każdym zakątku świata obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, tego dnia w naszym Kasztankowym Przedszkolu gościliśmy nasze ukochane pluszaki – mięciutkie, pachnące i po prostu nasze… Poznaliśmy historię powstania misia, uczestniczyliśmy w quzie dotyczącym wiadomości o niedźwiedziach, oraz pokazaliśmy naszym pluszowym przyjaciołom życie przedszkolaków, uczestniczyły z nami w różnorodnych zabawach, było trochę muzyki, zabawy z chustą Klanzy oraz zajęcia plastyczne. Tego dnia nasze misiaki mogły… poczuć się jak przedszkolaki.
Wycieczka do Zespołu Zabytkowych Stodół w Żarkach. Nadszedł długo oczekiwany dzień wyjazdu, dnia 26 listopada wyruszyliśmy na wycieczkę przedszkolaków. Wszyscy byliśmy w dobrych humorach i z wielką ciekawością czekaliśmy na przygotowane atrakcje. Pierwszą niespodzianką była fabryka lizaków, gdzie mogliśmy poznać etapy powstawania słodkich cukierków, każdy z nas samodzielnie wykonał słodką laseczkę na choinkę. Po skończonej pracy mogliśmy się poczęstować przygotowanymi na naszych oczach cukierkami. Później spacerkiem przeszliśmy ulicami Żarek do Budynku Rękodzieła – trochę zgłodnieliśmy więc już na miejscu zrobiliśmy sobie przerwę na posiłek. Z pełnymi brzuszkami przystąpiliśmy do przygotowania zawieszek na choinkę, każdy z nas przygotował drewnianego konika, aniołka, dzwoneczek i baletnicę, każda z ozdób była wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.
Miesiąc listopad zakończyliśmy tradycyjnie Wróżbami Andrzejkowymi.

PAŹDZIERNIK
30 września motylkowe dziewczynki przygotowały dla chłopców z grupy niespodziankę z okazji Dnia Chłopaka – było gromkie sto lat, wspólne zabawy oraz prezenciki w postaci modeli samochodów.
W październiku rozmawialiśmy o darach jesieni. Zajmowaliśmy się warzywami i owocami. Poznaliśmy właściwości odżywcze warzyw i owoców. Usystematyzowaliśmy wiedzę na temat jadalnych części warzyw, ich systemów korzeniowych, a także poznaliśmy bardziej nietypowe warzywa, takie jak bakłażan, szparagi, cukinia. Poznaliśmy kolejne litery – a, i, e.                                
W październiku nie zabrakło zajęć doskonalących umiejętności matematyczne – porównywaliśmy liczebność, układaliśmy zbiory, klasyfikowaliśmy. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu, przypomnieliśmy sobie czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Poznaliśmy liczbę 2 i utrwaliliśmy pojęcie para. Śpiewamy piosenkę o życiu przedszkolaka i o porach roku. Uczestniczymy w zabawach muzycznych.
10 października obchodziliśmy – Dzień Drzewa – w tym dniu otrzymaliśmy list od drzewa smutnego i drzewa wesołego. Wiemy co nam drzewa dają i jak mamy o nie dbać. Poznaliśmy niektóre gatunki drzew, wiemy jak wyglądają, potrafimy je nazwać, wskazać odpowiednie liście i owoce drzew. W tym dniu towarzyszyła nam piosenka „Kolorowe listki”.
28 października mieliśmy możliwość uczestnictwa w koncercie muzycznym „Legendy polskie” – usłyszeliśmy Legendę o Czechu, Lechu i Rusie – poznaliśmy wygląd i brzmienie niektórych instrumentów muzycznych oraz tańców pochodzących z różnych regionów świata.
31 października w naszym przedszkolu odbył się Dzień Dyni – dzieciaki przebrane w kolorze dyniowym miały możliwość uczestnictwa w przygotowanych zabawach – był dyniowy tor przeszkód, wędrująca dynia, która wymyślała zadania dla przedszkolaków, układaliśmy dynie pod względem wielkości, poznaliśmy właściwości odżywcze dyni, wiemy jakie potrawy możemy z niej przygotować, wspólnie zrobiliśmy dyniową latarnie i dyniową pracę plastyczną. Tego dnia Nasze Drogie Panie Kucharki przygotowały nam posiłki w kolorze pomarańczowym – jedliśmy zupę dyniową z ziarnami dyni – pychotka!!!!

WRZESIEŃ
Witamy Wszystkich, właśnie rozpoczęliśmy kolejną przygodę jaką jest nowy rok przedszkolny. Już nie jako Misie lecz Motylki. To oznacza że jesteśmy o rok starsi. Z uśmiechem na twarzach powróciliśmy do naszego Kasztankowego Przedszkola po wakacyjnych przygodach. Czekały na nas nasze Panie, koledzy, koleżanki i nowa sala. Powolutku przypomnieliśmy sobie nasz przedszkolny świat, pierwsze dni w przedszkolu były pełne miłych doświadczeń.
W drugim tygodniu września poruszaliśmy niezwykle ważny temat, jakim jest bezpieczeństwo. Skupiliśmy naszą uwagę nie tylko na znakach drogowych i przejściu dla pieszych ale na bezpieczeństwie w domu, w kontakcie z nieznajomymi, a także na postępowaniu w sytuacjach zagrażających życiu, takich jak pożar. Utrwaliliśmy jak niezwykle ważna jest znajomość przez dzieci dokładnego adresu zamieszkania oraz imienia i nazwiska w przypadku np. zgubienia się. Zachęcamy Państwa do powtórzenia tych informacji wspólnie z dziećmi.
We wrześniu zajmowaliśmy się tematem dbania o zdrowie i środowisko. Dzieci utrwaliły nazwy części ciała człowieka i zapoznały się z najważniejszymi organami wewnętrznymi, takimi jak m.in. mózg, płuca, serce.
Dzieci podczas wielu zabaw i gier edukacyjnych zapoznały się z pierwszą literą – O i cyfrą – 1. W celu lepszego zapamiętania ich kształtu, dzieci wykonały polisensoryczne szablony. Aby pomóc dzieciom w zapamiętaniu nowej litery, zachęcamy do wspólnych zabaw, np. w wyszukiwanie i kolorowanie liter o w gazetach, a także szukanie słów rozpoczynających się, zawierających w środku i na końcu głoskę o.
20 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka, wspólnie z grupą Słoneczek uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych.
24 września powitaliśmy pierwszy dzień Jesieni. Zabawy odbyły się pod hasłem Kolorowe listki. Zapraszamy do galerii.
W dniach 30.09-04.10. 2019r – zgodnie z tradycją naszego przedszkola odbył się Kolorowy tydzień pod hasłem „Owoce i warzywa w nich moc witamin się skrywa” – poznaliśmy wygląd i smak wybranych warzyw i owoców, wykonywaliśmy ciekawe prace plastyczne i wspólnie bawiliśmy się przy muzyce.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej