KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Motylki


motylki.gif1

CZERWIEC
MAJ
28 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której nasza grupa, zaprezentowała swój program taneczno-wokalno-recytatorski. Po występie były życzenia, prezenty oraz zabawy z rodzicami, quiz dla rodziców jak dobrze znają swoje dzieci oraz wysłuchanie nagrania co według ich pociech oznacza rodzina. Radości było co niemiara.
16 maja wraz z grupą Słoneczek pojechaliśmy na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Pod Skałką" w Przybynowie. Czekały tam na nas liczne atrakcje: wizyta w mini Zoo i karmienie zwierząt, zwiedzanie Skansenu Wsi Jurajskiej, warsztaty edukacyjne "Od płomienia do oświetlenia", własnoręcznie wykonanie świeczki z aromatem balonowej gumy do żucia. Dużą atrakcja była przejażdżka kolejką po okolicy oraz pyszna, słodka wata cukrowa.
15 maja naszą grupę odwiedzili niesamowici goście Pani Adrianna i Dorota Gdesz oraz Pan Mariusz Miśkiewicz - przewodnicy górscy. Opowiedzieli dzieciom czym jest PTTK, oraz przybliżyli rolę i zadania przewodnika. Przedszkolaki oglądały także niezbędny sprzęt współczesnego turysty oraz poznali jego przeznaczenie.
13 maja zostaliśmy zaproszeni do biblioteki na spotkanie autorskie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko. Pisarz opowiedział nam co było inspiracją do powstania opowiadań, kto tworzy piękne ilustracje do poszczególnych serii książek. Pomógł dzieciom wykorzystać ich własną wyobraźnię do tworzenia nowych, wspaniałych inspiracji. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze a my wzbogaciliśmy swoją wiedzę oraz kącik czytelniczy w publikacje autora na której otrzymaliśmy autograf i specjalną dedykację.
KWIECIEŃ
17 kwietnia razem z całym przedszkolem pojechaliśmy autokarem do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. „Plastusiowy pamiętnik” podczas którego dzieci poznały obowiązki ucznia, zasady porządku, koleżeństwa i poszanowania cudzej własności.
MARZEC
28 marca wspólnie z rodzicami pojechaliśmy na wycieczkę do Geosfery w Jaworznie. Zwiedzaliśmy park oglądając kolekcje skał i minerałów z dawnych czasów oraz braliśmy udział w warsztatach "dlaczego dinozaury wyginęły". Na koniec wycieczki czekały na przedszkolaków pieczone kiełbaski oraz wspólna zabawa w archeologów na placu zabaw.
25 marca zostaliśmy zaproszeni do sąsiedniego Przedszkola nr 14 na zajęcia plastyczne związane z nadchodzącymi wielkimi krokami Świętami Wielkanocnymi. Przypomnieliśmy sobie zwyczaje i tradycje związane z obchodzeniem Wielkanocy.
15.03.2019 Na dzisiejszych zajęciach przedszkolaki miały za zadanie odgadnąć jaka witamina kryje się w ulubionym warzywie Kubusia, czyli marchewce. Stworzyły za pomocą chusty animacyjnej, owocową sałatkę, rozwiązywały rebusy i przekonały się, że warto jeść warzywa i owoce aby być silnym i zdrowym :)
W marcu rozpoczęliśmy 6 tygodniowy cykl zajęć pt. „Kubusiowi Przyjaciele Natury" na których uczyliśmy się podstawowych zasad ekologii i recyklingu, ochrony otaczającego nas środowiska i darów natury, szacunku dla roślin i zwierząt oraz zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu.
08.03.2018 Dziś odbyły się drugie zajęcia z Cyklu: Kubusiowi Przyjaciele Natury. Na nich przedszkolaki dowiedziały się jak prawidłowo dbać o aktywność fizyczną. Wykonywały ćwiczenia, wybierały produkty potrzebne do dobrze zbilansowanej diety. Zabawa była smakowicie- wyśmienita :)
Dziś dziewczynki z naszej grupy obchodziły wyjątkowy dzień - Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy przygotowali dla dziewczynek piękne prezenty - Tulipany, które zawsze będą się ślicznie prezentować w wazonie. Zapraszamy do obejrzenia galerii z uroczymi uśmiechami naszych małych kobietek.

LUTY
W tym miesiącu dzieci dowiedziały się, czym jest karnawał i jak obchodzi się go w różnych częściach naszej planety. Wyruszyliśmy również do prehistorycznej krainy dinozaurów, poszerzyliśmy wiedzę na temat przodków człowieka i stylu ich życia. Rozmawialiśmy również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas ferii. Z racji tego, że część z nas wyjechała na ferie zimowe zajęcia odbywały się w grupach łączonych co pozwoliło  jeszcze lepiej zintegrować się z innymi przedszkolakami.
STYCZEŃ
31.01.2019 - W tym roku do muzycznej krainy przenieśliśmy się dzięki Biedronce - Psotce. Sala przystrojona balonami wprowadziła w radosny nastrój oraz zachęcała wszystkich do wesołej zabawy.Odwiedziła nas Elza, Dzwoneczek, było kilku strażaków, superbohaterów oraz cała plejada innych bajkowych postaci. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Atrakcjom nie było końca wielkie balony, bańki mydlane, sztuczny śnieg, konkursy taneczne.
22.01.2019 - Świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Na koniec wszystkie dzieci obdarowały swoich dzadków własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występy.
21.01.2019 - wybraliśmy się z całą grupą na zajęcia do Miejskiej Biblioteki, omawialiśmy szczegółowo zasady przestrzeganie bezpieczeństwa w czasie zbliżających się ferii. Zapamiętaną wiedzę utrwalaliśmy podczas zajęć przy tablicy multimedialnej.

GRUDZIEŃ 
Grudzień był miesiącem pełnym niezapomnianych wrażeń. Rozpoczął się od wizyty miłego gościa, którym był Święty Mikołaj. Przyniósł wszystkim dzieciom piękne prezenty a one w podzięce zaśpiewały piosenkę, wyrecytowały wierszyk i wręczyły wspólnie wykonany prezent. Poznając tradycje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia przygotowaliśmy przedstawienie jasełkowe. Dzieci w pięknych strojach zaprezentowały opowieść narodzin Jezusa oprawioną w kolędy i pastorałki. Po występie pociechy wręczyły gościom wykonane własnoręcznie prezenty oraz składały świąteczne życzenia. Wielką atrakcją w tym miesiącu było również wspólne kolędowanie z prawdziwymi muzykami, podczas których poznaliśmy nowe instrumenty muzyczne.
LISTOPAD
Pierwszy tydzień miesiąca rozpoczęliśmy wyjaśniając dzieciom rytuały związane z pamięcią o bliskich, którzy odeszli, dając dziecku przykład postępowania zgodnie z tradycją, ale i dobrym obyczajem.
Dzień pluszowego misia. W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Andrzejki. Przedszkolaki poznały zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Następnie rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju, gdzie oprócz dobrej zabawy przy muzyce z pomocą Pań wróżyliśmy sobie: układaliśmy buciki, rzucaliśmy monetą do wody, przepowiadaliśmy przyszłość - jaki będziemy wykonywać zawód oraz jakie imię będzie nosił nasz wybranek/wybranka serca.
PAŹDZIERNIK
Ten miesiąc rozpoczęliśmy pod hasłem „Kolorowy tydzień”. Każdego dnia bawiliśmy się innym kolorem poznając walory zdrowotne owoców i warzyw. Codziennej gimnastyce towarzyszyły przybory w kolorze dnia, a podczas zajęć materiały dydaktyczne w tym samym kolorze. Dzieci dowiedziały się o konieczności dbania o zdrowie oraz jak można aktywnie spędzać czas. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, za aktywne zaangażowanie się oraz Paniom kucharkom za przygotowywanie smacznych posiłków w wybranej barwie.
W tym miesiącu również rozpoczęliśmy cykl spotkań w bibliotece pt. „Jestem bezpieczny”. Celem zajęć jest utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości bezpiecznych zachowań w czasie zabaw w domu, przedszkolu, na placu zabaw. Dzieciom bardzo podobają się zajęcia ponieważ utrwalają swoją wiedzę podczas zadań na tablicy interaktywnej.
23 października do naszego przedszkola zawitali aktorzy z Krakowa, z przedstawieniem „Jesienne porządki”. Aktorzy w humorystyczny sposób przybliżyli dzieciom jesienne zwyczaje panujące wśród zwierząt.
Dzień Dyni - Na zajęciach dzieci poznawały dynie z zewnątrz i od środka. Były dyniowe zagadki, zawody sprawnościowe oraz wspólnie wykonaliśmy śmieszne lampiony. Do obchodów dnia dyni przyłączyły się Panie kucharki, ugotowały przepyszną zupę – krem z dyni i zaserwowały dzieciom na obiad z prażonymi pestkami dyni. Pychotka!
WRZESIEŃ

Pierwsze dni września w grupie „Motylki” minęły pod znakiem integracji. Było to niezwykle ważne bowiem do Naszego grona dołączyły nowe dzieci. Pomogły nam w tym liczne gry i zabawy. Opracowaliśmy wspólnie „Kodeks przedszkolaka”, w którym zawarliśmy najważniejsze zasady i reguły zachowania. Jest to konieczne aby czas spędzony w przedszkolu mijał przyjemnie a co najważniejsze bezpiecznie. 20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w czwartek prezentując poznane wierszyki i piosenki, sprawdziliśmy również znajomość kodeksu przedszkolaka, wszystkie dzieci poradziły sobie z nim znakomicie. Największą atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy oraz dyskoteka przy znanych i lubianych utworach. Na zakończenie imprezy każde dziecko otrzymało dyplom super przedszkolaka.
W ostatnim tygodniu września wraz z grupą Słoneczek wybraliśmy się na spacer do parku na Podlesiu. Przed wyjściem przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Wszyscy zapamiętaliśmy, że przy przejściu przez ulicę należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo. Podczas zabaw w parku zbieraliśmy żołędzie i kasztany. Porównywaliśmy zbiory, określaliśmy który ma więcej a który mniej elementów. Podczas zabaw z chustą Klanzy przypomnieliśmy sobie jakie znamy kolory. Potem poszliśmy na pobliski plac zabaw. Mogliśmy się wspinać po pajęczej sieci i zjeżdżać na zjeżdżali :) to była udana i ciekawa wyprawa.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej