KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Jagódki

 

jagoda

GRUDZIEŃ
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Nie mogliśmy się doczekać tej wizyty! Mikołaj przygotował dla nas piękne prezenty, ale za nim je otrzymaliśmy zaprezentowaliśmy przygotowaną przez nas niespodziankę – recytowaliśmy wierszyk oraz śpiewaliśmy piosenkę. Mikołaj był bardzo miłym gościem, mamy nadzieję, że w przyszłym roku również nas odwiedzi!
LISTOPAD
9 listopada Jagódki świętowały setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla młodszych grup krótką akademię. Nasza grupa była ubrana w białe koszulki, a grupa Stokrotek w czerwone – symbolizowało to flagę Polski. Podczas występu recytowaliśmy wiersze i śpiewaliśmy piosenki o charakterze patriotycznym. Zatańczyliśmy poloneza oraz krakowiaka. Na koniec wszyscy razem zaśpiewaliśmy hymn Polski.
21 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyprowadził do przedszkola swojego ulubionego misia. Podczas zajęć poznaliśmy historię pluszowego misia, rozwiązywaliśmy zagadki o sławnych bajkowych misiach a także porozmawialiśmy o zwyczajach niedźwiedzi. Na koniec każdy z nas wykonał misia z kolorowego papieru.
30 listopada odbyły się Andrzejki. W tym dniu poznaliśmy tradycyjne obrzędy Andrzejkowe, mieliśmy też okazję wziąć udział w wielu wróżbach, sprawdziliśmy m.in. jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości, jakie imię będzie nosił nasz wybranek/wybranka serca, układaliśmy buciki.
PAŹDZIERNIK
24 października miało miejsce Pasowanie na starszaka. Razem z grupą Stokrotek przygotowaliśmy krótki występ – recytowaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki, zdaliśmy „Egzamin na starszaka”. Na koniec poprosiliśmy Panią Dyrektor o uroczyste pasowanie każdego przedszkolaka na starszaka. Świętowanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.
26 października „Jagódki” wybrały się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Tam policjanci opowiedzieli nam o swojej pracy, przypomnieli nam o zasadach ruchu drogowego oraz o tym jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Aby utrwalić wiedzę oglądaliśmy film o Sznupku oraz korzystaliśmy z symulatora przejścia dla pieszych. Na koniec przeszliśmy kurs pierwszej pomocy, wiemy pod jaki numer należy zadzwonić w razie wypadku oraz w jaki sposób możemy pomóc osobom poszkodowanym.
30 października obchodziliśmy Święto Dyni. Całe przedszkole zmieniło się w krainę dyni a wszystkie dzieci były ubrane na pomarańczowo. Razem z grupą Stokrotek bawiliśmy się przy „dyniowych piosenkach”, rozwiązywaliśmy „dyniowe zagadki”, dowiedzieliśmy się jakie potrawy możemy przygotować z dyni, braliśmy udział w „dyniowej gimnastyce”. Na koniec wszystkie dzieci wykonały prace plastyczną – bibułową dynię.
1.10 – 5.10. 2018r. „Pokochaj owoce i warzywa, w nich witamin moc się skrywa”. Kolorowy tydzień w naszym przedszkolu to już tradycja. Zaczęliśmy tydzień od koloru zielonego, następnie był żółty, pomarańczowy i czerwony a piątek był dniem wszystkich kolorów. Poznaliśmy nowe wiersze o warzywach, rozwiązywaliśmy zagadki, były też konkursy, tańce i śpiewanie piosenek. Najbardziej lubimy śpiewać i inscenizować piosenkę pt. Już owoców pełen kosz”. Podczas zabaw badawczych odkryliśmy co w środku kryje dynia, jabłko, śliwka. Poznaliśmy smaki i nazwy owoców egzotycznych. Nasze rączki też w tym tygodniu nie próżnowały. W piątek zrobiliśmy pyszną sałatkę owocową. Galeria naszych prac w szatni wzbogaciła się o nowe prace plastyczne, były zielone winogrona, żółte gruszki, pomarańczowe dynie, czerwone jabłka. Dzieci każdą pracę wykonały inną techniką. Teraz wiemy, że oprócz owoców trzeba zjadać też warzywa, gdyż są bardzo potrzebne dla naszego prawidłowego rozwoju.
9.10.2018r. Wycieczka do biblioteki. Pod hasłem „Kolorowa jesień” odbyły się zajęcia w bibliotece. Dzieci rozwiązywały zagadki, kalambury, uczestniczyły w zabawach ruchowych i kolorowały jesienne listki.
12.10.2018r. w naszej grupie obchodziliśmy „Dzień drzewa”. Piosenka „Kolorowe listki” wprowadziła nas w tematykę zajęć. Nazywaliśmy drzewa, przyporządkowywaliśmy do nich owoce. Historyjka obrazkowa nauczyła nas szacunku do otaczającej nas przyrody. Prawidłowo reagowaliśmy na sygnały słowne i dźwiękowe podczas zabawy „Drzewo mój przyjaciel”.
WRZESIEŃ
Przyszedł wrzesień, wracamy już do naszego Kasztankowego Przedszkola. Fajnie było spotkać po wakacjach koleżanki i kolegów, których znaliśmy z ubiegłego roku, ale miło będzie poznać też nowych przyjaciół. W tym roku nasza grupa nazywa się „Jagódki”. Na początku września poznaliśmy normy i zasady obowiązujące w naszej grupie i będziemy starali się ich przestrzegać przez cały rok. 20.09.2018 świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu w naszej sali odbyły się zabawy integracyjne z grupą Stokrotek. Były też zabawy inscenizowane, swobodna interpretacja ruchowa przy słyszanej muzyce oaz zabawy kołowe ze śpiewem. Dalsza część zabaw odbyła się w ogrodzie przedszkolnym. Był tor przeszkód, zabawy z elementem równowagi, rzutu, celowania, skoku. Zabawa „Kto znajdzie więcej kasztanów” zakończyła nasze zabawy w ogrodzie. Po obiedzie układaliśmy z kasztanów różne wzory. Na zakończenie naszego święta otrzymaliśmy dyplomy przedszkolaka.
22.09.2018. Przeminęło z wiatrem - pożegnanie lata. Ranek był okazją do śpiewania ulubionych piosenek o tematyce letniej. Po śniadaniu, wykorzystując piękną pogodę poszliśmy na wycieczkę do parku Podlesie. Po drodze obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę. W parku zbieraliśmy kasztany, żołędzie i listki, które zaczynały zmieniać już kolory. Obserwowaliśmy też małe owady w trawie i słuchaliśmy śpiewu ptaków. Po południu na kółku plastycznym samodzielnie robiliśmy kolorowe motyle, które symbolizowały odchodzące lato.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej