KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Jagódki

 

jagoda

CZERWIEC
31 maja wraz ze wszystkimi grupami z naszego przedszkola obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu spotkało nas wiele atrakcji – pokonywaliśmy tor przeszkód, braliśmy udział w wyścigach oraz zawodach zręcznościowo-sportowych, graliśmy w klasy, malowaliśmy wspólny plakat, braliśmy udział w zabawach muzyczno-tanecznych i mieliśmy okazję poskakać na dmuchanym zamku. Jak przystało na Dzień Dziecka – nie zabrakło drobnych prezentów.
MAJ
30 maja gościliśmy w przedszkolu naszych Rodziców. Złożyliśmy im życzenia piosenką, tańcem i wierszem. Występ został nagrodzony burzą braw, a na twarzach rodziców można było zauważyć radość i wzruszenie. Na koniec wręczyliśmy rodzicom przygotowane przez nas upominki.
23 maja Amelka, Nina, Michał, Oskar i Radek reprezentowali nasze Przedszkole w Miejskiej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków, która odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Dąbrowie Górniczej. Po wciągnięciu flagi na maszt, zapaleniu znicza i złożeniu raportów przez kapitanów drużyn przystąpiono do rozegrania pięciu konkurencji. Nasza drużyna świetne sobie poradziła, jesteśmy z nich bardzo dumni!
20 maja wraz z grupą Stokrotek pojechaliśmy na wycieczkę do Geosfery w Jaworznie. Zwiedzaliśmy park, poznawaliśmy rośliny, oglądaliśmy skały oraz minerały z dawnych czasów oraz braliśmy udział w warsztatach, dzięki którym dowiedzieliśmy się wiele na temat dinozaurów. Na koniec wszyscy bawiliśmy się w archeologów na placu zabaw.
KWIECIEŃ
25 kwietnia cała nasza grupa brała udział w eliminacjach do konkursu „Zakurzone wiersze” organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, ponieważ wszyscy pięknie recytowaliśmy wiersze polskich poetów. Zwycięzcy, czyli Nina oraz Radek reprezentowali nasze przedszkole podczas finału konkursu, który miał miejsce 9 maja w Bibliotece Głównej. Serdecznie gratulujemy!
17 kwietnia wraz z pozostałymi grupami z naszego przedszkola pojechaliśmy do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Poznaliśmy obowiązki ucznia oraz zasady obowiązujące podczas lekcji. Plastuś oraz jego przyjaciele przypomnieli nam również, że warto być życzliwym i pomocnym w stosunku do innych osób.
MARZEC
21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście przywitały wiosnę! W naszej sali dekoracja zmieniła się z zimowej na wiosenną, zazielenił się także kącik przyrody. Wokół przedszkola przeszedł barwny wiosenny korowód. Przywoływaliśmy wiosnę za pomocą piosenek oraz wierszyków. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas już na dobre.
04 marca pojechaliśmy do Szkoły Muzycznej w Dąbrowie Górniczej. Mieliśmy okazję obejrzeć występy dzieci, które uczęszczają do tej szkoły a także poznać różne instrumenty. Z ciekawością wsłuchiwaliśmy się w piękne melodie. Dziękujemy nauczycielom i uczniom za miło spędzony czas i przygotowane dla nas zajęcia.
LUTY
06 lutego wybraliśmy się do Pałacu Kultury Zagłębia na spektakl teatralny pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”. Poznaliśmy Dorotkę oraz jej przyjaciół: Stracha na wróble, Robota, Lwa oraz Czarnoksiężnika z Krainy Oz. Wraz z bohaterami przeżywaliśmy wędrówkę do Szmaragdowego Grodu. Dorotka przypomniała nam również o tym, że powinniśmy szanować przyrodę. 01 lutego odbył się DZIEŃ BABCI I DZIADKA. Przygotowaliśmy dla nich specjalny program artystyczny, a po występie wręczyliśmy im samodzielnie wykonane upominki. Zaprosiliśmy ich do wspólnych zabaw i konkursów oraz na poczęstunek.
STYCZEŃ
31 stycznia w naszym przedszkolu odbył się BAL KARNAWAŁOWY. Sala przedszkolna wyglądała bajecznie i kolorowo. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Wszyscy świetnie się bawili – przedszkolaki brały udział we wspólnej zabawie i w konkursach prowadzonych przez Panią Psotkę! Nie zabrakło również tańców przy wesołej i skocznej muzyce.
GRUDZIEŃ
14 grudnia mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu Rodziców – przedstawiliśmy im przygotowane przez nas JASEŁKA. Po występie złożyliśmy rodzicom życzenia oraz wręczyliśmy im przygotowane przez nas świąteczne upominki. Bardzo dziękujemy za przybycie!
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Nie mogliśmy się doczekać tej wizyty! Mikołaj przygotował dla nas piękne prezenty, ale za nim je otrzymaliśmy zaprezentowaliśmy przygotowaną przez nas niespodziankę – recytowaliśmy wierszyk oraz śpiewaliśmy piosenkę. Mikołaj był bardzo miłym gościem, mamy nadzieję, że w przyszłym roku również nas odwiedzi!
LISTOPAD
9 listopada Jagódki świętowały setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla młodszych grup krótką akademię. Nasza grupa była ubrana w białe koszulki, a grupa Stokrotek w czerwone – symbolizowało to flagę Polski. Podczas występu recytowaliśmy wiersze i śpiewaliśmy piosenki o charakterze patriotycznym. Zatańczyliśmy poloneza oraz krakowiaka. Na koniec wszyscy razem zaśpiewaliśmy hymn Polski.
21 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyprowadził do przedszkola swojego ulubionego misia. Podczas zajęć poznaliśmy historię pluszowego misia, rozwiązywaliśmy zagadki o sławnych bajkowych misiach a także porozmawialiśmy o zwyczajach niedźwiedzi. Na koniec każdy z nas wykonał misia z kolorowego papieru.
30 listopada odbyły się Andrzejki. W tym dniu poznaliśmy tradycyjne obrzędy Andrzejkowe, mieliśmy też okazję wziąć udział w wielu wróżbach, sprawdziliśmy m.in. jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości, jakie imię będzie nosił nasz wybranek/wybranka serca, układaliśmy buciki.
PAŹDZIERNIK
24 października miało miejsce Pasowanie na starszaka. Razem z grupą Stokrotek przygotowaliśmy krótki występ – recytowaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki, zdaliśmy „Egzamin na starszaka”. Na koniec poprosiliśmy Panią Dyrektor o uroczyste pasowanie każdego przedszkolaka na starszaka. Świętowanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.
26 października „Jagódki” wybrały się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Tam policjanci opowiedzieli nam o swojej pracy, przypomnieli nam o zasadach ruchu drogowego oraz o tym jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Aby utrwalić wiedzę oglądaliśmy film o Sznupku oraz korzystaliśmy z symulatora przejścia dla pieszych. Na koniec przeszliśmy kurs pierwszej pomocy, wiemy pod jaki numer należy zadzwonić w razie wypadku oraz w jaki sposób możemy pomóc osobom poszkodowanym.
30 października obchodziliśmy Święto Dyni. Całe przedszkole zmieniło się w krainę dyni a wszystkie dzieci były ubrane na pomarańczowo. Razem z grupą Stokrotek bawiliśmy się przy „dyniowych piosenkach”, rozwiązywaliśmy „dyniowe zagadki”, dowiedzieliśmy się jakie potrawy możemy przygotować z dyni, braliśmy udział w „dyniowej gimnastyce”. Na koniec wszystkie dzieci wykonały prace plastyczną – bibułową dynię.
1.10 – 5.10. 2018r. „Pokochaj owoce i warzywa, w nich witamin moc się skrywa”. Kolorowy tydzień w naszym przedszkolu to już tradycja. Zaczęliśmy tydzień od koloru zielonego, następnie był żółty, pomarańczowy i czerwony a piątek był dniem wszystkich kolorów. Poznaliśmy nowe wiersze o warzywach, rozwiązywaliśmy zagadki, były też konkursy, tańce i śpiewanie piosenek. Najbardziej lubimy śpiewać i inscenizować piosenkę pt. Już owoców pełen kosz”. Podczas zabaw badawczych odkryliśmy co w środku kryje dynia, jabłko, śliwka. Poznaliśmy smaki i nazwy owoców egzotycznych. Nasze rączki też w tym tygodniu nie próżnowały. W piątek zrobiliśmy pyszną sałatkę owocową. Galeria naszych prac w szatni wzbogaciła się o nowe prace plastyczne, były zielone winogrona, żółte gruszki, pomarańczowe dynie, czerwone jabłka. Dzieci każdą pracę wykonały inną techniką. Teraz wiemy, że oprócz owoców trzeba zjadać też warzywa, gdyż są bardzo potrzebne dla naszego prawidłowego rozwoju.
9.10.2018r. Wycieczka do biblioteki. Pod hasłem „Kolorowa jesień” odbyły się zajęcia w bibliotece. Dzieci rozwiązywały zagadki, kalambury, uczestniczyły w zabawach ruchowych i kolorowały jesienne listki.
12.10.2018r. w naszej grupie obchodziliśmy „Dzień drzewa”. Piosenka „Kolorowe listki” wprowadziła nas w tematykę zajęć. Nazywaliśmy drzewa, przyporządkowywaliśmy do nich owoce. Historyjka obrazkowa nauczyła nas szacunku do otaczającej nas przyrody. Prawidłowo reagowaliśmy na sygnały słowne i dźwiękowe podczas zabawy „Drzewo mój przyjaciel”.
WRZESIEŃ
Przyszedł wrzesień, wracamy już do naszego Kasztankowego Przedszkola. Fajnie było spotkać po wakacjach koleżanki i kolegów, których znaliśmy z ubiegłego roku, ale miło będzie poznać też nowych przyjaciół. W tym roku nasza grupa nazywa się „Jagódki”. Na początku września poznaliśmy normy i zasady obowiązujące w naszej grupie i będziemy starali się ich przestrzegać przez cały rok. 20.09.2018 świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu w naszej sali odbyły się zabawy integracyjne z grupą Stokrotek. Były też zabawy inscenizowane, swobodna interpretacja ruchowa przy słyszanej muzyce oaz zabawy kołowe ze śpiewem. Dalsza część zabaw odbyła się w ogrodzie przedszkolnym. Był tor przeszkód, zabawy z elementem równowagi, rzutu, celowania, skoku. Zabawa „Kto znajdzie więcej kasztanów” zakończyła nasze zabawy w ogrodzie. Po obiedzie układaliśmy z kasztanów różne wzory. Na zakończenie naszego święta otrzymaliśmy dyplomy przedszkolaka.
22.09.2018. Przeminęło z wiatrem - pożegnanie lata. Ranek był okazją do śpiewania ulubionych piosenek o tematyce letniej. Po śniadaniu, wykorzystując piękną pogodę poszliśmy na wycieczkę do parku Podlesie. Po drodze obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę. W parku zbieraliśmy kasztany, żołędzie i listki, które zaczynały zmieniać już kolory. Obserwowaliśmy też małe owady w trawie i słuchaliśmy śpiewu ptaków. Po południu na kółku plastycznym samodzielnie robiliśmy kolorowe motyle, które symbolizowały odchodzące lato.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej