KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Biedronki


biedronka2

CZERWIEC
04.06 zaprosiliśmy do przedszkola naszych ukochanych Rodziców. Śpiewaliśmy dla nich piosenki i recytowaliśmy wiersze. Złożyliśmy życzenia. Na koniec braliśmy udział w różnych zabawach z mamą i tatą.
Podobały nam się zajęcia o dzieciach z różnych stron świata. Oglądaliśmy portrety dzieci i opisywaliśmy ich wygląd. Potem na mapie świata Pani pokazywała nam gdzie te dzieci mieszkają.
MAJ
31.05 Dzień Dziecka – z okazji Dnia Dziecka odbył się festyn sportowy na placu przedszkolnym. Uczestniczyliśmy w grach sprawnościowych zorganizowanych w formie stacji zadaniowych: na torze przeszkód, w rzutach do celu, malowaniu rękami, biegu tyłem. Próbowaliśmy nawet skakać w „klasy”. Największą atrakcją był dmuchany zamek w którym skakaliśmy z wielką radością.
KWIECIEŃ
17.04 byliśmy w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Oglądaliśmy spektakl teatralny pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Poznaliśmy przygody małego plastelinowego ludzika, którego ulepiła Tosia na lekcji w szkole.
W kwietniu poprzedzającym Święta Wielkanocne poznawaliśmy zwyczaje i obrzędy związane z wiosennymi świętami. Dowiedzieliśmy się co to jest „święconka” i co należy włożyć do wielkanocnego koszyczka. Bardzo nam się spodobał zwyczaj „śmigusa-dyngusa”.
MARZEC
W ostatnim tygodniu marca poznawaliśmy na podstawie ilustracji mieszkańców wiejskiego podwórka. Wiemy jak wyglądają i jakie wydają dźwięki zwierzęta hodowane na wsi.
21.03.2019r. powitaliśmy Panią Wiosnę. W kolorowym korowodzie przemaszerowaliśmy przez nasze osiedle w poszukiwaniu wiosny. Poznawalismy kwiaty rosnące w naszej okolicy - krokusy i przebisniegi. Obserwowaliśmy pierwsze listki pojawiające się na krzewach i drzewach.
20.03.2019r. braliśmy udział w pokazie iluzjonistów "Hokus pokus z magią na wesoło". Pomagaliśmy magikom wypowiadać zaklęcia, aby pojawiały się różne przedmioty - kwiaty, baloniki, złote pieniążki. Bardzo nam się podobało.
Słuchaliśmy wielu bajek czytanych i opowiadanych przez nasze Panie. Potrafimy nazywać niektóre bajki i bohaterów w nich występujących.
W marcu uczyliśmy się jak dbać o nasze zęby. Oglądaliśmy teatrzyk kukiełkowy pt. "Przygody małęgo ząbka". Wiemy już, że pasta do zębów i szczoteczka to przyjaciele naszych ząbków.
LUTY
W ostatnim tygodniu lutego poznaliśmy niektóre zwierzęta egzotyczne, które w naszym kraju mieszkają w ZOO.
Poznawaliśmy sposoby na zagosopdarowanie makulatury (stare gazety, pudełka papierowe). Mogliśmy wycinać kolorowe ilustracje i wyklejać różne kolorowe kompozycje, ćwiczyć z gazetami, wnosic ciekawe budowle z pudełek.
W lutym niektórzy nasi koledzy wyjechali na ferie ale część z nas chodziła do przedszkola. Podczas ferii w przedszkolu czasami było inaczej bo zajęcia odbywały się w grupach łączonych. Mieliśmy okazję bliżej poznać inne dzieci z przedszkola. Wspaniale bawiliśmy się ze starszakami, dobrze mieć takie koleżanki i kolegów.
STYCZEŃ

31 stycznia bawiliśmy się na balu karnawałowym. Każdy z nas był przebrany był za postać z ulubionej bajki. Były księżniczki, smoki, strażacy, pszczółki, biedronki i motylki. Na początku balu zaprezentowaliśmy swoje stroje, zatańczyliśmy w parach pasujących do siebie. Potem bawiliśmy się na sali w grupie Słoneczek. Zabawę prowadziła Pani Psotka. Tańczyliśmy do różnych melodii, szybkich i wolnych, formowaliśmy kolorowy korowód. Padał na nas biały "śnieg" i próbowliśmhy złapać najwięcej baniek mydlanych. Pożegnaliśmy Panią Psotkę i wróciliśmy do sojej sali. To był udany bal.
21 stycznia zaprosiliśmy do naszej grupy nasze Babcie i naszych Dziadków. Przedstawiliśmy program artystyczny najlepiej jak potrafiliśmy. Były piosenki i wiersze na tę okazję ale także te, których nauczyliśmy się wcześniej podczas codziennych zajęć. Na koniec wręczyliśmy przezenty naszym ukochanym dziadkom.
Od początku miesiąca zaczęlismy przygotowywać się do uroczystości z okazji Święta Babci i Dziadka. Uczyliśmy się piosenek, wierszyków oraz francuskiego tańca. Przygotowywaliśmy także prezenty.
GRUDZIEŃ
19 grudnia byliśmy na przedstwieniu jasełkowym u naszych starszych kolegów. Dzieci z grupy Jagódek przedstawiły nam historię narodzenia Jezusa. Bardzo nam się podobały aniołki, trzej królowie i wszystkie piosenki świąteczne. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę "Dzisiaj w Betlejem".
13 grudnia braliśmy udział w koncercie kolędowym. Słuchaliśmy kolęd i pastorałek wykonywanych przez muzyków na starodawnych instrumentach. Poznaliśmy piszczałki, cymbały oraz dudy. Mogliśmy także posłuchać gwary góralskiej oraz ludowych pastorałek.
6 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Czekaliśmy bardzo na niego i przygotowaliśmy piosenkę „Mikołaj”, którą zaśpiewaliśmy podczas wizyty. Mikołaj powiedział nam, że byliśmy baaardzo grzeczni i każdy z nas zasłużył na prezent. Byliśmy bardzo zadowoleni z mikołajowej paczki. Serdecznie Mikołajowi podziękowaliśmy i zaprosiliśmy go znowu za rok.
LISTOPAD
21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Każdy z nas przyniósł do przedszkola swojego ulubionego misia. Misie towarzyszyły nam w zabawach. Oglądaliśmy ilustracje misiów z różnych bajek, uczyliśmy się ich nazw. Obejrzeliśmy kilka krótkich filmów z bajek „Kubuś Puchatek”, „Miś Uszatek”, „Miś Koralgol”, „Troskliwe misie”, „Gumisie”. Potem były zabawy z chustą animacyjną i naszymi misiami.
9 listopada uroczyście obchodziliśmy 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przyszliśmy wszyscy ubrani w czerwone bluzeczki, które symbolizowały kolor czerwony polskiej flagi. W połączeniu z grupą Misiów, ubraną w białe bluzeczki, stworzyliśmy biało-czerwoną flagę. Wysłuchaliśmy Hymnu Polski. Potem zatańczyliśmy wspólnie poloneza oraz zaśpiewaliśmy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
7 listopada obejrzeliśmy film edukacyjny „Polskie symbole narodowe”. Poznaliśmy godło, flagę i hymn Polski. Próbowaliśmy nauczyć się słów refrenu hymnu. Wiemy jak szanować nasze godło i flagę oraz jaką postawę przyjąć podczas słuchania i śpiewania hymnu.
PAŹDZIERNIK
W dniu 10.10.2018r. obchodziliśmy Święto drzewa. Uczyliśmy się, że drzewa są potrzebne dla ludzi i zwierząt.
Dzięki Kolorowemu tygodniowi poznawaliśmy zmysłami owoce i warzywa: wzrokiem, węchem, dotykiem oraz smakiem. Nauka poprzez zabawę i zaangażowanie zmysłów jest dla dzieci ciekawa. Zapamiętywanie nazw warzyw i owoców jest proste i ciekawe w myśl zasady: Powiedz mi, a zapomnę, pokaż – a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem! (Konfucjusz).
20.09.2018r. świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka.
Od miesiąca października Maluszki będą powoli uczone przestrzegania „Kodeksu przedszkolaka”, który intuicyjnie dzieci znają, gdyż podczas przebywania w przedszkolu Personel wskazywał prawidłowe zachowania w grupie i w ogrodzie. Uczenie dzieci zasad zabawy, pracy, odpoczynku, spożywania posiłków przyczyni się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, które są jednymi z najważniejszych w życiu.
WRZESIEŃ
Chcemy serdecznie podziękować Państwu za współpracę w oswajaniu Dzieci z przedszkolem. Adaptacja naszych „Biedronek” przebiegła pomyślnie. Nasze wspólne działania pozwoliły zaakceptować przedszkolakom nową sytuację.
W miesiącu wrześniu w grupie „Biedronek” w zakresie samodzielności ćwiczyliśmy:
- prawidłowe siedzenie na krzesełku przy stoliku podczas spożywania posiłków,
- prawidłowe trzymanie łyżki, widelca i kubka podczas spożywania posiłków,
- rozpoznawanie swoich zmiennych butów i butów na dwór,
- bezpieczne wychodzenie na ogród przedszkolny po schodach i schodzenie po nich,
- bezpieczne spacerowanie po ogrodzie w parach.

MAMO, TATO warto przeczytać

kasztan UFAJ MI - Adaptacja

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej