KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Stokrotki


                                                           stokrotki1        stokrotki1    

18.12.2017r. dzieci uczęszczające na koło szachowe "Skoczek" pojechały do Katowic do Spodka gdzie reprezentowały nasze przedszkole na II OGÓLNOPOLSKICH MISTRZOSTWACH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH. W klasyfikacji zespołowej zajęliśmy 6 miejsce. Dzieci otrzymały medale uczstnictwa oraz prezenty w postaci zabawek i słodyczy.  Gratulujemy zajęcia dobrych lokat indywidualnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie Szachowe Katowice oraz w naszej galerii fotograficznej.
6.12.2017r. nasze Kasztankowe Przedszkole odwiedził MIKOŁAJ. Od rana z niecierpliwością czekaliśmy kiedy usłyszymy jego kroki. Mikołaj przyniósł nam prezenty za co podziękowaliśmy piosenką i wierszem. Do następnego roku Mikołaju.
30.11.2017r. ANDRZEJKI w naszej grupie w tym roku przebiegały pod hasłem „W zaczarowanym kocim świecie”. Sala wystrojona kolorowymi kotkami zapraszała do wesołej zabawy. Rozmawialiśmy o kotach domowych i dzikich. Słuchaliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki o kotach. W drugiej części zabawy andrzejkowej były wróżby „Kim będę w przyszłości”, „Losujemy imiona”, „Który bucik pierwszy”. Andrzejkowy klucz do krainy baśni otworzył nam kufer, w którym były kontury kotów, Pani poprosiła nas, abyśmy ozdobili je wg własnych pomysłów przy wykorzystaniu materiałów ze Skrzyni skarbów.
24.11.2017r. przynieśliśmy do przedszkola nasze ulubione misie, razem z naszymi przytulankami świętowaliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Po śniadaniu misie siedziały na dywanie i czekały na nas, gdy wrócimy z wycieczki do biblioteki. Każde dziecko przedstawiło misia, z którym przyszło do przedszkola. Wysłuchaliśmy historii powstania pluszowego misia, rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy bajkowe misie. Były też zabawy z misiami, zagadki i misiowa gimnastyka. Tego dnia wykonaliśmy też pracę plastyczną „Miś” metodą origami.
2.11.2017r. WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK. Celem wycieczki było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, poznanie etapów powstawania różnego rodzaju bombek i samodzielne projektowanie własnej bombki. Samodzielne wykonane przez nas bombki na pewno będą ozdobą naszych świątecznych choinek.
ŚWIĘTO DRZEWA to dobra okazja do utrwalenia wiadomości przyrodniczych o wybranych drzewach i wpajanie dzieciom szacunku do otaczającej nas przyrody. Wspólnie z grupą Pszczółek uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych, które uświadamiały dzieciom w jaki sposób należy dbać o przyrodę. Wiemy, że nie wolno łamać gałęzi. Poznaliśmy różne gatunki drzew, potrafimy je nazwać i przyporządkować do nich owoce.
27.10.2017r. PASOWANIE NA STARSZAKA.
Recytując wiersz „Wszyscy pięknie dziś ubrani
uśmiechnięci, uczesani,
dzień ten w sercach nam zostanie
bo dziś będzie pasowanie”
rozpoczęliśmy uroczystość pasowania. Zaśpiewaliśmy piosenkę „W kasztankowym mieście”, która nawiązuje do nazwy naszego przedszkola. Dalsze piosenki mówiły o tym, że znamy już litery, potrafimy liczyć, zgodnie się bawić i pracować. Zatańczyliśmy krakowiaka i recytowaliśmy wiersze. Pani Dyrektor pasowała nas na starszaka przedszkolaka kładąc na ramieniu dużą kolorową kredkę. Każde dziecko dostało też rożek obfitości i dyplom. Uroczystość zakończyła przedszkolna dyskoteka przy wesołej muzyce.
KOLOROWY TYDZIEŃ - żegnamy lato, witamy jesień!
W poniedziałek na placu przedszkolnym wszystkie grupy witały Panią Jesień. Rozpoczęliśmy kolorowy tydzień. Były konkursy, tańce i śpiewanie piosenek .
Wtorek był czerwony jak jabłuszko. W tym dniu były zabawy, zagadki i degustacja różnych gatunków jabłek.
W środę żółtą jak gruszka, bawiliśmy się w „smakosze rozkosze”. Poznaliśmy smaki i nazwy różnych gatunków gruszek.
Symbolem zielonego czwartku był ogórek. Poznaliśmy jego rozmaite kształty i przetwory z niego zrobione. Dzień zakończyła piosenka „Ogórek”.
Piątek był pomarańczowy jak marchewka. Każdy z nas przyniósł to warzywo, następnie wspólnie je umyliśmy, obraliśmy i zrobiliśmy pyszny, zdrowy sok.
29 września koleżanki ze „Stokrotek” przygotowały dla nas niespodziankę. Braliśmy udział w konkursie, w którym Ninka czarodziejską różdżką pasowała nas na „SUPER CHŁOPAKA”. Były quizy, super zabawa i słodki poczęstunek. My też będziemy pamiętać o naszych koleżankach w dniu ich święta. Chłopcy
22.09.2017r. POŻEGNANIE LATA - powitanie jesieni. Podczas zabaw integracyjnych z grupą Pszczółek pożegnaliśmy lato a powitaliśmy nową porę roku - jesień. Dwa wakacyjne pociągi poruszały się po sali w rytm muzyki. Następnie wysłuchalismy wiersz "Jesień". Rozmawialiśmy o zmianach o przyrodzie na przełomie lata i jesieni. Uczestniczyliśmy w zabawie inscenizowanej w oparciu o piosenkę "Kropki biedronki",  w zabawach wg pedagogiki zabawy Klanza "Deszczyk" i "Burza".  Zabawa orientacyjno-porządkowa "Lato- jesień" wyrabiała szybką reakcję na sygnał dźwiękowy ale też pokazała nakrycia głowy dziewczynek i chłopców, któe zostały wykonane dzień wcześniej przez dzieci. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa "Na łące" gdzie na przerwę w muzyce dzieci w małych grupkach gromadziły się przy wybranej stokrotce. Jak na najstarszą grupę przystało dzieci w błyskawicznym tempie rozwiązywały zagadki słowne . Podsumowaniem wspólnych zabaw była praca plastyczna "Słonecznik".
20.09.2017r. - w tym dniu obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Sala wystrojona kolorowymi balonami zapraszała do wspólnej zabawy. Cały dzień wypełniony był zabawą i radosnym śmiechem dzieci. Pani recytowała słowa wiersza "Przedszkolak" który rozpoczął naszą wspólną zabawę z grupą Pszczółek. Uczestniczylismy w zabawie "Przysięga przedszkolaków". Śpiewaliśmy piosenki, braliśmy udział w zabawach kołowych i ruchowych. Na zakończenie wspólnych zabaw otrzymaliśmy Dyplom Przedszkolaka. Dalsza zabawa miała formę toru przeszkód.
18.09.2017r. odbyła się nasza PIERWSZA WYCIECZKA po ulicach osiedla. Obserwowaliśmy ruch uliczny na osiedlu jak również pobliskie skrzyżowanie. Rozpoznawaliśmy znaki drogowe, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych - pasy. W ranku nauczyliśmy się wiersza "Światełka" I. Salach.

Przez ulicę idą dzieci gdy zielone światło świeci, 
kiedy żółte się zapali uważają nawet mali, 
gdy zobaczysz zaś czerwone czekaj grzecznie na zielone.

Wiemy więc na jakim świetle mogą przechodzić piesi, ale wiemy też, że dzieci same nie mogą przechodzić przez ulicę.
WAKACJE JUŻ ZA NAMI, JESTEŚMY STARSZAKAMI. Od września nasza grupa nazywa się Stokrotki. Po wakacjach wszyscy uśmiechnięci i w dobrych humorach wróciliśmy do naszego Kasztankowego Przedszkola. Fajnie było spotkać znowu swoje koleżanki i kolegów. Wspominalismy wakacje i miło spędzony czas, oglądaliśmy wakacyjne pocztówki jak również niepowtarzalne muszelki. Pierwszy tydzień pobytu w przedszkolu był też okazją do przypomnienia sobie o normach i zasadach obowiązujących w grupie i przedszkolu.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej