KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Stokrotki


                                                           stokrotki1        stokrotki1    

20 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO. Starszaki, które po wakacjach idą do szkoły żegnały przedszkole, a młodsze dzieci swoich kolegów. Stokrotki recytowaly wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały dyplomy ukończenia przedszkola. Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspaniały rok, a rodzicom za przybycie.
Dnia 04.06 wyszliśmy do biblioteki. Tam spotkaliśmy się z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI. Poznaliśmy na czym polega zawód ratownika medycznego, oglądaliśmy sprzęt i narzędzia jakimi posługują się podczas swojej pracy. Przypomniano nam, co należy zrobić i jak wezwać pomoc, gdy ktoś jej potrzebuje. Jednak największą atrakcją było dla nas zwiedzanie karetki i oglądanie sprzętu znajdującego się w środku.
Dnia 24.05 odbyło się w naszym przedszkolu „ŚWIĘTO RODZINKI”. Mieliśmy zaszczyt gościć wszystkich rodziców z okazji ich święta. Stokrotki zaprezentowały piosenki, wiersze oraz układy taneczne. Nie obyło się bez wzruszeń oraz łez! Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie!
Dnia 15.05. pojechaliśmy na WYCIECZKĘ DO ŻAREK. Cóż to był za dzień pełen atrakcji! Na początku naszej wycieczki zapoznaliśmy się z tradycjami i zwyczajami polskiej wsi. W dalszym planie było zwiedzanie Starego Młyna, gdzie zapoznaliśmy się z pracą piekarza i produkcją chleba. Jednak największą frajdę sprawiło nam własnoręczne wykonanie drewnianego konika i ozdobienie go według własnego pomysłu.
W dniu 9 kwietnia gościliśmy w naszym przedszkolu osobę niewidomą. Celem spotkania było promowanie wiedzy o aktywności osób niewidomych w różnych dziedzinach życia. Nasz gość opowiadał dzieciom, jak radzą sobie w życiu osoby niewidome, jaką rolę spełnia pies przewodnik, jak pomóc osobie niewidomej w potrzebie. Duże zainteresowanie wzbudziły przybory, którymi posługują się osoby niewidome: laska oraz rysunki wykonane alfabetem Braille'a.
29.03. 2018r. „PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK”. Oglądaliśmy przedstawienie teatralne „Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji. Dzieci z zachwytem reagowały na Plastusia i jego przygody, nie zbrakło śmiechu, braw i jednocześnie koncentracji w oczekiwaniu na dalsze losy głównego bohatera. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom.
15.03.2018r. WYCIECZKA DO ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych. Poznaliśmy nową technikę – witraż. Pani pokazała nam materiał, z którego można wykonać witraż, były to kolorowe szkiełka, odpowiednio przygotowane aby dzieci nie skaleczyły swoich rąk. Inwencja twórcza dzieci nie miała granic, powstały piękne prace, które dzieci zabrały do przedszkola, a następnie do domu. Dziękujemy Dyrektorowi ZSP za możliwość uczestniczenia w takiej formie warsztatów.
28.03.2018r. WYCIECZKA DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12. Już za kilka miesięcy przekroczymy próg szkoły, do której będziemy uczęszczać przez kolejne lata. 28.03 zostaliśmy zaproszeni do SP nr 12. Wspólnie z I klasą braliśmy udział w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej i lekcji z języka polskiego.
22.03.2018r. WIOSENNY KONCERT. W tym roku wiosnę powitaliśmy wiosennym koncertem. Razem z grupą Pszczółek do wspólnego koncertowania zaprosiliśmy naszych młodszych kolegów i koleżanki. Po wysłuchaniu piosenek o wiośnie w wykonaniu starszaków, także maluchy zainscenizowały piosenkę o wiośnie. Recytowaliśmy też wiersze o pierwszych wiosennych kwiatach a w tle słychać było muzykę. Nasz wiosenny koncert zakończył się improwizacją ruchową przy muzyce Vivaldiego „Cztery pory roku” – wykorzystaliśmy kolorowe chustki, a maluchy paski kolorowej bibuły. Cieszymy się, że wiosna już przyszła, będziemy mogli więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, spacerować i bezpośrednio obserwować otaczającą nas przyrodę.
Dnia 05.03 odwiedziliśmy SZKOŁĘ MUZYCZNĄ w Dąbrowie Górniczej, gdzie oglądaliśmy przedstawienie pt. „Zwierzęta w muzyce i poezji”. Wielka przyjemność sprawiło nam patrzenie na utalentowane dzieci, które potrafiły grać na różnych instrumentach. Każdy występ był związany z jakimś egzotycznym zwierzęciem, którego nazwę musieliśmy odgadnąć dzięki różnym zagadkom.
WALENTYNKI 14.02.2018r. Razem z grupą Pszczółek świętowaliśmy Walentynki. Zajęcia były dobrą okazją do nawiązywania kontaktów interpersonalnych podczas wspólnych zabaw, okazywania pozytywnych uczuć koleżankom i kolegom, dostrzegania dobrych cech u siebie i innych osób.
25.01.2018r. BAL KARNAWAŁOWY. To był wyjątkowy dzień, dzieci przebrane za różne postacie z bajek ochoczo wchodziły do sali, która witała je kolorowym wystrojem. Motywem przewodnim tegorocznej zabawy były wesołe klauny, które były też elementem dekoracji. Panie przygotowały dla nas konkursy i zabawy, które bardzo nam się podobały. Wesołe rytmy zachęcały do zabaw w kole, parach i pozwalały na indywidualną improwizację ruchową.
18.01.2018r. naszą grupę odwiedzili BABCIE I DZIADKOWIE. Dla naszych miłych gości przygotowaliśmy program artystyczny i własnoręcznie wykonane laurki. Nasze babcie i nasi dziadkowie nagradzali nas gromkimi brawami, co jeszcze bardziej mobilizowało nas do pięknego śpiewania i recytacji wierszy. Ten dzień był pełen uśmiechu, życzeń i całusów od ukochanych wnucząt.
18.12.2017r. dzieci uczęszczające na koło szachowe "Skoczek" pojechały do Katowic do Spodka gdzie reprezentowały nasze przedszkole na II OGÓLNOPOLSKICH MISTRZOSTWACH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH. W klasyfikacji zespołowej zajęliśmy 6 miejsce. Dzieci otrzymały medale uczstnictwa oraz prezenty w postaci zabawek i słodyczy.  Gratulujemy zajęcia dobrych lokat indywidualnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie Szachowe Katowice oraz w naszej galerii fotograficznej.
6.12.2017r. nasze Kasztankowe Przedszkole odwiedził MIKOŁAJ. Od rana z niecierpliwością czekaliśmy kiedy usłyszymy jego kroki. Mikołaj przyniósł nam prezenty za co podziękowaliśmy piosenką i wierszem. Do następnego roku Mikołaju.
30.11.2017r. ANDRZEJKI w naszej grupie w tym roku przebiegały pod hasłem „W zaczarowanym kocim świecie”. Sala wystrojona kolorowymi kotkami zapraszała do wesołej zabawy. Rozmawialiśmy o kotach domowych i dzikich. Słuchaliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki o kotach. W drugiej części zabawy andrzejkowej były wróżby „Kim będę w przyszłości”, „Losujemy imiona”, „Który bucik pierwszy”. Andrzejkowy klucz do krainy baśni otworzył nam kufer, w którym były kontury kotów, Pani poprosiła nas, abyśmy ozdobili je wg własnych pomysłów przy wykorzystaniu materiałów ze Skrzyni skarbów.
24.11.2017r. przynieśliśmy do przedszkola nasze ulubione misie, razem z naszymi przytulankami świętowaliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Po śniadaniu misie siedziały na dywanie i czekały na nas, gdy wrócimy z wycieczki do biblioteki. Każde dziecko przedstawiło misia, z którym przyszło do przedszkola. Wysłuchaliśmy historii powstania pluszowego misia, rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy bajkowe misie. Były też zabawy z misiami, zagadki i misiowa gimnastyka. Tego dnia wykonaliśmy też pracę plastyczną „Miś” metodą origami.
2.11.2017r. WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK. Celem wycieczki było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, poznanie etapów powstawania różnego rodzaju bombek i samodzielne projektowanie własnej bombki. Samodzielne wykonane przez nas bombki na pewno będą ozdobą naszych świątecznych choinek.
ŚWIĘTO DRZEWA to dobra okazja do utrwalenia wiadomości przyrodniczych o wybranych drzewach i wpajanie dzieciom szacunku do otaczającej nas przyrody. Wspólnie z grupą Pszczółek uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych, które uświadamiały dzieciom w jaki sposób należy dbać o przyrodę. Wiemy, że nie wolno łamać gałęzi. Poznaliśmy różne gatunki drzew, potrafimy je nazwać i przyporządkować do nich owoce.
27.10.2017r. PASOWANIE NA STARSZAKA.
Recytując wiersz „Wszyscy pięknie dziś ubrani
uśmiechnięci, uczesani,
dzień ten w sercach nam zostanie
bo dziś będzie pasowanie”
rozpoczęliśmy uroczystość pasowania. Zaśpiewaliśmy piosenkę „W kasztankowym mieście”, która nawiązuje do nazwy naszego przedszkola. Dalsze piosenki mówiły o tym, że znamy już litery, potrafimy liczyć, zgodnie się bawić i pracować. Zatańczyliśmy krakowiaka i recytowaliśmy wiersze. Pani Dyrektor pasowała nas na starszaka przedszkolaka kładąc na ramieniu dużą kolorową kredkę. Każde dziecko dostało też rożek obfitości i dyplom. Uroczystość zakończyła przedszkolna dyskoteka przy wesołej muzyce.
KOLOROWY TYDZIEŃ - żegnamy lato, witamy jesień!
W poniedziałek na placu przedszkolnym wszystkie grupy witały Panią Jesień. Rozpoczęliśmy kolorowy tydzień. Były konkursy, tańce i śpiewanie piosenek .
Wtorek był czerwony jak jabłuszko. W tym dniu były zabawy, zagadki i degustacja różnych gatunków jabłek.
W środę żółtą jak gruszka, bawiliśmy się w „smakosze rozkosze”. Poznaliśmy smaki i nazwy różnych gatunków gruszek.
Symbolem zielonego czwartku był ogórek. Poznaliśmy jego rozmaite kształty i przetwory z niego zrobione. Dzień zakończyła piosenka „Ogórek”.
Piątek był pomarańczowy jak marchewka. Każdy z nas przyniósł to warzywo, następnie wspólnie je umyliśmy, obraliśmy i zrobiliśmy pyszny, zdrowy sok.
29 września koleżanki ze „Stokrotek” przygotowały dla nas niespodziankę. Braliśmy udział w konkursie, w którym Ninka czarodziejską różdżką pasowała nas na „SUPER CHŁOPAKA”. Były quizy, super zabawa i słodki poczęstunek. My też będziemy pamiętać o naszych koleżankach w dniu ich święta. Chłopcy
22.09.2017r. POŻEGNANIE LATA - powitanie jesieni. Podczas zabaw integracyjnych z grupą Pszczółek pożegnaliśmy lato a powitaliśmy nową porę roku - jesień. Dwa wakacyjne pociągi poruszały się po sali w rytm muzyki. Następnie wysłuchalismy wiersz "Jesień". Rozmawialiśmy o zmianach o przyrodzie na przełomie lata i jesieni. Uczestniczyliśmy w zabawie inscenizowanej w oparciu o piosenkę "Kropki biedronki",  w zabawach wg pedagogiki zabawy Klanza "Deszczyk" i "Burza".  Zabawa orientacyjno-porządkowa "Lato- jesień" wyrabiała szybką reakcję na sygnał dźwiękowy ale też pokazała nakrycia głowy dziewczynek i chłopców, któe zostały wykonane dzień wcześniej przez dzieci. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa "Na łące" gdzie na przerwę w muzyce dzieci w małych grupkach gromadziły się przy wybranej stokrotce. Jak na najstarszą grupę przystało dzieci w błyskawicznym tempie rozwiązywały zagadki słowne . Podsumowaniem wspólnych zabaw była praca plastyczna "Słonecznik".
20.09.2017r. - w tym dniu obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Sala wystrojona kolorowymi balonami zapraszała do wspólnej zabawy. Cały dzień wypełniony był zabawą i radosnym śmiechem dzieci. Pani recytowała słowa wiersza "Przedszkolak" który rozpoczął naszą wspólną zabawę z grupą Pszczółek. Uczestniczylismy w zabawie "Przysięga przedszkolaków". Śpiewaliśmy piosenki, braliśmy udział w zabawach kołowych i ruchowych. Na zakończenie wspólnych zabaw otrzymaliśmy Dyplom Przedszkolaka. Dalsza zabawa miała formę toru przeszkód.
18.09.2017r. odbyła się nasza PIERWSZA WYCIECZKA po ulicach osiedla. Obserwowaliśmy ruch uliczny na osiedlu jak również pobliskie skrzyżowanie. Rozpoznawaliśmy znaki drogowe, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych - pasy. W ranku nauczyliśmy się wiersza "Światełka" I. Salach.

Przez ulicę idą dzieci gdy zielone światło świeci, 
kiedy żółte się zapali uważają nawet mali, 
gdy zobaczysz zaś czerwone czekaj grzecznie na zielone.

Wiemy więc na jakim świetle mogą przechodzić piesi, ale wiemy też, że dzieci same nie mogą przechodzić przez ulicę.
WAKACJE JUŻ ZA NAMI, JESTEŚMY STARSZAKAMI. Od września nasza grupa nazywa się Stokrotki. Po wakacjach wszyscy uśmiechnięci i w dobrych humorach wróciliśmy do naszego Kasztankowego Przedszkola. Fajnie było spotkać znowu swoje koleżanki i kolegów. Wspominalismy wakacje i miło spędzony czas, oglądaliśmy wakacyjne pocztówki jak również niepowtarzalne muszelki. Pierwszy tydzień pobytu w przedszkolu był też okazją do przypomnienia sobie o normach i zasadach obowiązujących w grupie i przedszkolu.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej