KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Słoneczka

sun

Pewnego dnia Pani Jesień przyniosła KOSZ PEŁEN WARZYW I OWOCÓW. Powiedziała nam wiersz pt. „Witaminowe abecadło” i zachęciła do zjadania naturalnych witamin „bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny”. Zbiory z sadu i ogrodu segregowaliśmy wg podanej cechy, przeliczaliśmy i porównywaliśmy ich liczebność. Określaliśmy także położenie kosza pełnego witamin posługując się pojęciami „na”, „pod”, „obok”, „za”. W kolejnych tygodniach obserwowaliśmy piękną, kolorową jesień w parku i lesie. Na spacerze zbieraliśmy barwne liście i układaliśmy je w bukiet. Po powrocie do przedszkola włożyliśmy bukiety do wazonów zrobionych z tekturowych rolek. Teraz ozdabiają nam szatnię. Wysuszone w gazetach liście wykorzystaliśmy do zrobienia portretów zwierząt. Podczas zabaw porównywaliśmy kształt liści i nazywaliśmy drzewa z których pochodzą. Zgromadzone w kąciku przyrody kasztany i żołędzie wykorzystywaliśmy do zabaw matematycznych oraz tworzenia jesiennych kompozycji. Na zajęciach muzycznych poznaliśmy piosenkę o leśnych duszkach i ilustrowaliśmy jej treść ruchem.
16 października poszliśmy na wycieczkę do MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ. Wzięliśmy udział w lekcji bibliotecznej „Bezpiecznie na drodze” z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
W tym roku „KOLOROWY TYDZIEŃ” obchodziliśmy w pierwszym tygodniu października. Rozpoczęliśmy go integracyjną zabawą na placu przedszkolnym, gdzie powitała nas Pani Jesień w towarzystwie rudej wiewiórki. Wszystkie grupy zamieniła w owoce, nasza grupa została gruszkami. Wszystkie grupy zaprezentowały piosenkę lub taniec, rozwiązywały zagadki o tematyce jesiennej, wesoło bawiły się przy muzyce. Na zakończenie spotkania Pani Jesień wręczyła nam obrazki, które pięknie pokolorowaliśmy po powrocie do sali. W dniu czerwonym poznaliśmy wiersz pt „Pomidor”. Wykorzystując sylwety warzyw odgrywaliśmy role bohaterów wiersza. W środę bawiliśmy się kolorem pomarańczowym. Z marchewki zrobiliśmy wesołe kukiełki i również wykorzystaliśmy je do zabawy w teatr. Zielonego dnia śpiewaliśmy piosenkę o wąsatym ogórku, bawiliśmy się w „zielone”, kosztowaliśmy zakiszone przez nas ogórki – wyszły bardzo dobre. W piątek odwiedził nas Pan Ziemniak, który przeczytał wiersz pt. „Co można zrobić z ziemniaka” i zaprosił nas do zabawy plastycznej ziemniaczanymi stemplami. Później poczęstował wszystkich ziemniakami w mundurkach.
20 września obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Wspólnie z grupą Motylków wzięliśmy udział w zabawach rytmicznych przy dźwiękach pianina, pląsach i zabawach tanecznych. Rozwiązaliśmy quiz dotyczący zasad Kodeksu Przedszkolaka oraz pokonaliśmy tor przeszkód. To był bardzo wesoły dzień. Nasz nastój wyraziliśmy pracą plastyczną wykonując swój portret na papierowych talerzykach.
Podczas zabaw w naszym ogrodzie przedszkolnym obserwowaliśmy zmiany jakie zaszły w przyrodzie. Zbieraliśmy orzechy, które dała nam leszczyna i kasztany z kasztanowca. Zebrane dary przynieśliśmy do przedszkola i umieściliśmy je w kąciku przyrody. Do kącika trafił też słój z kiszonymi ogórkami, które przygotowaliśmy wspólnie z Panią.
NADSZEDŁ WRZESIEŃ. Po wakacyjnym odpoczynku, wymalowani słońcem wróciliśmy do Kasztankowego Przedszkola do grupy „Słoneczka”. Wszyscy bardzo się cieszyliśmy ze spotkania, opowiadaliśmy o podróżach i przeżytych przygodach, rysowaliśmy je także na zajęciach plastycznych.

 

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej