KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Słoneczka

sun

 29.03.2018r wzięliśmy udział w ZAJĘCIACH EKO-EDUKACYJNYCH organizowanych przez firmę ALBA podczas których dzieci wysłuchały bajki, o tym jak Królewna Śnieżka segregowała śmieci. Przypomniały sobie podstawowe zasady segregacji odpadów, a także dowiedziały się skąd wędrują posegregowane odpady i co nowego może z nich powstać. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kolorowanki z ekologicznymi łamigłówkami.
W marcu poznaliśmy zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych . Na warsztatach plastycznych wykonaliśmy świąteczną ozdobę „Jajeczko wielkanocne” wykorzystując filc, kolorowe piórka i patyczki. Przed świętami wzięliśmy udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Kartka wielkanocna”.
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi przyrządziliśmy UROCZYSTY POSIŁEK WIELKANOCNY. Nakryliśmy stoły obrusem, udekorowaliśmy je kwiatami oraz wyhodowanymi roślinkami. Samodzielnie wykonaliśmy smakowite myszki obierając jajka, używając rzodkiewki i marchewki. Do naszej potrawy wykorzystaliśmy oczywiście szczypiorek z naszego wiosennego ogródka. Zasiedliśmy w gronie najbliższych kolegów i koleżanek do stołu, składając sobie wcześniej piękne życzenia.
21 marca Słoneczka świętowały NADEJŚCIE NOWEJ PORY ROKU – WIOSNY. Pożegnały zimę śpiewając i tańcząc do wiosennych utworów. Zmieniliśmy dekorację z zimowej na wiosenną. Na oknie przykleiliśmy Panią Wiosnę, a na parapecie stworzyliśmy piękny WIOSENNY OGRÓDEK. W oparciu o historyjkę obrazkową „O żółtym tulipanie” poznaliśmy warunki niezbędne dla wzrostu roślin. W kąciku przyrody założyliśmy „zielony ogródek”, w którym posadziliśmy cebule i fasolę, posialiśmy owies i rzeżuchą. Każdego dnia pielęgnowaliśmy nasze rośliny i obserwowaliśmy zmiany zachodzące w ich wzroście.
05.03.2018r udaliśmy się DO BIBLIOTEKI na kolejne zajęcia z cyklu „Bezpieczni na drodze”. Poznaliśmy podstawowe zasady ruchu drogowego oraz niektóre znaki drogowe. Wiemy co oznaczają i kiedy należy ich przestrzegać. Oddaliśmy książki i wypożyczyliśmy kolejne bajki i opowiadania.
W lutym odwiedzili nasze przedszkole AKTORZY Z TEATRU UŚMIECH z przedstawieniem „Radek Niejadek”. Występ przyniósł dzieciom wiele radości i zadowolenia, ale przede wszystkim była to dla nich wspaniała lekcja poruszająca kwestię dbania o własne zdrowie. Poprzez historię Radusia przedszkolaki przypomniały sobie zasady zdrowego żywienia, dbania o czystość. Wiedzą jak należy zachować się przy stole podczas posiłków oraz jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu. W lutym także poznaliśmy pracę aktora i zasady kulturalnego zachowania się w teatrze. Rozmawialiśmy o naszych ulubionych bajkach i bawiliśmy się w teatr.
25 stycznia, w Kasztankowym Przedszkolu, odbył się BAL KARNAWAŁOWY. To była zabawa! Najpierw wzięliśmy udział w pokazie strojów a następnie Zebra i Myszka Mini zaprosiły nas do wesołego pociągu, którym jeździliśmy od pałacu do pałacu by w każdym zatańczyć inny taniec. Był krakowiak, polka, cha-cha, menuet i wiele, wiele innych.
W styczniu wybraliśmy się DO BIBLIOTEKI na kolejne spotkanie z książką. Była to okazja do wypożyczenia ulubionych bajek i opowiadań, które później słuchaliśmy w przedszkolu. W oparciu o ilustracje, rekwizyty i utwory literackie poznaliśmy pojęcia związane z teatrem. Bawiliśmy się w teatrzyk cieni i teatrzyk sylwet. Na zajęciach plastycznych zrobiliśmy paluszkowe kukiełki, które wykorzystaliśmy do zabaw tematycznych.
19 stycznia zaprosiliśmy do naszego przedszkola BABCIE I DZIADKÓW. Wierszem i piosenką złożyliśmy naszym gościom życzenia, wręczyliśmy przygotowane laurki i zaprosiliśmy do obejrzenia przedstawienia pt. „Aniołkowy chór”. Potem wszyscy wesoło bawiliśmy się przy muzyce. To były cudowne chwile.
W styczniu poznawaliśmy UROKI ZIMY, różne sporty zimowe oraz zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Przeprowadziliśmy doświadczenie „czy śnieg jest czysty?”, obserwowaliśmy w co zamienia się woda włożona do zamrażalnika, w co zamienia się lód w ciepłym pomieszczeniu i wyciągaliśmy wnioski.
19 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu rodziców. Przedstawiliśmy im przygotowane JASEŁKA i złożyliśmy świąteczne życzenia. Kilka dni później odbyło się przedszkolne spotkanie opłatkowe. Przy blasku choinki łamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.
W grudniu przygotowywaliśmy się do Świąt. Poznaliśmy ZWYCZAJE I TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA, wspólnie ubraliśmy choinkę oraz przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Aniołkowy chór”.
W połowie miesiąca wzięliśmy udział w KONCERCIE, podczas którego słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy przy dźwiękach skrzypiec i gitary.
6 grudnia odwiedził nas MIKOŁAJ. Przyniósł nam prezenty oraz zaproszenie do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”. Zaraz po spotkaniu z Mikołajem wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy na spektakl. Bardzo nam się podobała historia księżniczki, którą uwolnił od smoka dzielny szewczyk.
Kolejne spotkanie ze sztuką miało miejsce 23 listopada. Obejrzeliśmy TEATRZYK O WIOSCE INDIAŃSKIEJ i poznaliśmy przygodę małego Indianina, który bez pytania zagrał na fleciku brata i w ten sposób pozbawił instrument magicznej mocy. Na prośbę wodza wyruszył na poszukiwania strażnika czasu, bo tylko on mógł przywrócić moc flecikowi.
11 listopada odbyły się kolejne zajęcia umuzykalniające. Nasz gość ze Szkoły Muzycznej z Sosnowca zaprosił nas do zabaw muzyczno- rytmicznych przy dźwiękach instrumentu elektronicznego.
9 listopada oglądaliśmy przedstawienie pt. „KAŻDA MĄDRA GŁOWA ZNA MAGICZNE SŁOWA” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki z Krakowa. Bardzo poruszyła nas przygoda Karoliny, która źle traktowała swoje zabawki i nie znała magicznych słów. Pomogliśmy dziewczynce zrozumieć dlaczego zabawki chcą się od niej wyprowadzić. Wszyscy ucieszyliśmy się z jej zmiany w miłą i grzeczną panienkę.
Jak co roku, ostatniego października, BAWILIŚMY SIĘ Z DYNIĄ. Tego dnia wszyscy założyliśmy ubrania w kolorach dyń. Podczas zabawy rozwiązywaliśmy zagadki matematyczne, pokonaliśmy tor przeszkód ułożony z naturalnych eksponatów. Zajrzeliśmy do wnętrza dyni, wydobyliśmy z niego pestki i przygotowaliśmy je do wysuszenia. Będą zapasy na zimę.
Pod koniec października wzięliśmy udział w SPOTKANIU MUZYCZNYM, na którym poznaliśmy perkusję. Nazywaliśmy poszczególne jej elementy, słuchaliśmy ich brzmienia a niektórzy z nas mieli okazję zaprezentowania swoich muzycznych umiejętności na tym ciekawym instrumencie.
Pewnego dnia Pani Jesień przyniosła KOSZ PEŁEN WARZYW I OWOCÓW. Powiedziała nam wiersz pt. „Witaminowe abecadło” i zachęciła do zjadania naturalnych witamin „bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny”. Zbiory z sadu i ogrodu segregowaliśmy wg podanej cechy, przeliczaliśmy i porównywaliśmy ich liczebność. Określaliśmy także położenie kosza pełnego witamin posługując się pojęciami „na”, „pod”, „obok”, „za”. W kolejnych tygodniach obserwowaliśmy piękną, kolorową jesień w parku i lesie. Na spacerze zbieraliśmy barwne liście i układaliśmy je w bukiet. Po powrocie do przedszkola włożyliśmy bukiety do wazonów zrobionych z tekturowych rolek. Teraz ozdabiają nam szatnię. Wysuszone w gazetach liście wykorzystaliśmy do zrobienia portretów zwierząt. Podczas zabaw porównywaliśmy kształt liści i nazywaliśmy drzewa z których pochodzą. Zgromadzone w kąciku przyrody kasztany i żołędzie wykorzystywaliśmy do zabaw matematycznych oraz tworzenia jesiennych kompozycji. Na zajęciach muzycznych poznaliśmy piosenkę o leśnych duszkach i ilustrowaliśmy jej treść ruchem.
16 października poszliśmy na wycieczkę do MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ. Wzięliśmy udział w lekcji bibliotecznej „Bezpiecznie na drodze” z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
W tym roku „KOLOROWY TYDZIEŃ” obchodziliśmy w pierwszym tygodniu października. Rozpoczęliśmy go integracyjną zabawą na placu przedszkolnym, gdzie powitała nas Pani Jesień w towarzystwie rudej wiewiórki. Wszystkie grupy zamieniła w owoce, nasza grupa została gruszkami. Wszystkie grupy zaprezentowały piosenkę lub taniec, rozwiązywały zagadki o tematyce jesiennej, wesoło bawiły się przy muzyce. Na zakończenie spotkania Pani Jesień wręczyła nam obrazki, które pięknie pokolorowaliśmy po powrocie do sali. W dniu czerwonym poznaliśmy wiersz pt „Pomidor”. Wykorzystując sylwety warzyw odgrywaliśmy role bohaterów wiersza. W środę bawiliśmy się kolorem pomarańczowym. Z marchewki zrobiliśmy wesołe kukiełki i również wykorzystaliśmy je do zabawy w teatr. Zielonego dnia śpiewaliśmy piosenkę o wąsatym ogórku, bawiliśmy się w „zielone”, kosztowaliśmy zakiszone przez nas ogórki – wyszły bardzo dobre. W piątek odwiedził nas Pan Ziemniak, który przeczytał wiersz pt. „Co można zrobić z ziemniaka” i zaprosił nas do zabawy plastycznej ziemniaczanymi stemplami. Później poczęstował wszystkich ziemniakami w mundurkach.
20 września obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Wspólnie z grupą Motylków wzięliśmy udział w zabawach rytmicznych przy dźwiękach pianina, pląsach i zabawach tanecznych. Rozwiązaliśmy quiz dotyczący zasad Kodeksu Przedszkolaka oraz pokonaliśmy tor przeszkód. To był bardzo wesoły dzień. Nasz nastój wyraziliśmy pracą plastyczną wykonując swój portret na papierowych talerzykach.
Podczas zabaw w naszym ogrodzie przedszkolnym obserwowaliśmy zmiany jakie zaszły w przyrodzie. Zbieraliśmy orzechy, które dała nam leszczyna i kasztany z kasztanowca. Zebrane dary przynieśliśmy do przedszkola i umieściliśmy je w kąciku przyrody. Do kącika trafił też słój z kiszonymi ogórkami, które przygotowaliśmy wspólnie z Panią.
NADSZEDŁ WRZESIEŃ. Po wakacyjnym odpoczynku, wymalowani słońcem wróciliśmy do Kasztankowego Przedszkola do grupy „Słoneczka”. Wszyscy bardzo się cieszyliśmy ze spotkania, opowiadaliśmy o podróżach i przeżytych przygodach, rysowaliśmy je także na zajęciach plastycznych.

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej