KASZTANKOWE PRZEDSZKOLE

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej

Słoneczka

sun

19 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu rodziców. Przedstawiliśmy im przygotowane JASEŁKA i złożyliśmy świąteczne życzenia. Kilka dni później odbyło się przedszkolne spotkanie opłatkowe. Przy blasku choinki łamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.
W grudniu przygotowywaliśmy się do Świąt. Poznaliśmy ZWYCZAJE I TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA, wspólnie ubraliśmy choinkę oraz przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Aniołkowy chór”.
W połowie miesiąca wzięliśmy udział w KONCERCIE, podczas którego słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy przy dźwiękach skrzypiec i gitary.
6 grudnia odwiedził nas MIKOŁAJ. Przyniósł nam prezenty oraz zaproszenie do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”. Zaraz po spotkaniu z Mikołajem wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy na spektakl. Bardzo nam się podobała historia księżniczki, którą uwolnił od smoka dzielny szewczyk.
Kolejne spotkanie ze sztuką miało miejsce 23 listopada. Obejrzeliśmy TEATRZYK O WIOSCE INDIAŃSKIEJ i poznaliśmy przygodę małego Indianina, który bez pytania zagrał na fleciku brata i w ten sposób pozbawił instrument magicznej mocy. Na prośbę wodza wyruszył na poszukiwania strażnika czasu, bo tylko on mógł przywrócić moc flecikowi.
11 listopada odbyły się kolejne zajęcia umuzykalniające. Nasz gość ze Szkoły Muzycznej z Sosnowca zaprosił nas do zabaw muzyczno- rytmicznych przy dźwiękach instrumentu elektronicznego.
9 listopada oglądaliśmy przedstawienie pt. „KAŻDA MĄDRA GŁOWA ZNA MAGICZNE SŁOWA” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki z Krakowa. Bardzo poruszyła nas przygoda Karoliny, która źle traktowała swoje zabawki i nie znała magicznych słów. Pomogliśmy dziewczynce zrozumieć dlaczego zabawki chcą się od niej wyprowadzić. Wszyscy ucieszyliśmy się z jej zmiany w miłą i grzeczną panienkę.
Jak co roku, ostatniego października, BAWILIŚMY SIĘ Z DYNIĄ. Tego dnia wszyscy założyliśmy ubrania w kolorach dyń. Podczas zabawy rozwiązywaliśmy zagadki matematyczne, pokonaliśmy tor przeszkód ułożony z naturalnych eksponatów. Zajrzeliśmy do wnętrza dyni, wydobyliśmy z niego pestki i przygotowaliśmy je do wysuszenia. Będą zapasy na zimę.
Pod koniec października wzięliśmy udział w SPOTKANIU MUZYCZNYM, na którym poznaliśmy perkusję. Nazywaliśmy poszczególne jej elementy, słuchaliśmy ich brzmienia a niektórzy z nas mieli okazję zaprezentowania swoich muzycznych umiejętności na tym ciekawym instrumencie.
Pewnego dnia Pani Jesień przyniosła KOSZ PEŁEN WARZYW I OWOCÓW. Powiedziała nam wiersz pt. „Witaminowe abecadło” i zachęciła do zjadania naturalnych witamin „bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny”. Zbiory z sadu i ogrodu segregowaliśmy wg podanej cechy, przeliczaliśmy i porównywaliśmy ich liczebność. Określaliśmy także położenie kosza pełnego witamin posługując się pojęciami „na”, „pod”, „obok”, „za”. W kolejnych tygodniach obserwowaliśmy piękną, kolorową jesień w parku i lesie. Na spacerze zbieraliśmy barwne liście i układaliśmy je w bukiet. Po powrocie do przedszkola włożyliśmy bukiety do wazonów zrobionych z tekturowych rolek. Teraz ozdabiają nam szatnię. Wysuszone w gazetach liście wykorzystaliśmy do zrobienia portretów zwierząt. Podczas zabaw porównywaliśmy kształt liści i nazywaliśmy drzewa z których pochodzą. Zgromadzone w kąciku przyrody kasztany i żołędzie wykorzystywaliśmy do zabaw matematycznych oraz tworzenia jesiennych kompozycji. Na zajęciach muzycznych poznaliśmy piosenkę o leśnych duszkach i ilustrowaliśmy jej treść ruchem.
16 października poszliśmy na wycieczkę do MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ. Wzięliśmy udział w lekcji bibliotecznej „Bezpiecznie na drodze” z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
W tym roku „KOLOROWY TYDZIEŃ” obchodziliśmy w pierwszym tygodniu października. Rozpoczęliśmy go integracyjną zabawą na placu przedszkolnym, gdzie powitała nas Pani Jesień w towarzystwie rudej wiewiórki. Wszystkie grupy zamieniła w owoce, nasza grupa została gruszkami. Wszystkie grupy zaprezentowały piosenkę lub taniec, rozwiązywały zagadki o tematyce jesiennej, wesoło bawiły się przy muzyce. Na zakończenie spotkania Pani Jesień wręczyła nam obrazki, które pięknie pokolorowaliśmy po powrocie do sali. W dniu czerwonym poznaliśmy wiersz pt „Pomidor”. Wykorzystując sylwety warzyw odgrywaliśmy role bohaterów wiersza. W środę bawiliśmy się kolorem pomarańczowym. Z marchewki zrobiliśmy wesołe kukiełki i również wykorzystaliśmy je do zabawy w teatr. Zielonego dnia śpiewaliśmy piosenkę o wąsatym ogórku, bawiliśmy się w „zielone”, kosztowaliśmy zakiszone przez nas ogórki – wyszły bardzo dobre. W piątek odwiedził nas Pan Ziemniak, który przeczytał wiersz pt. „Co można zrobić z ziemniaka” i zaprosił nas do zabawy plastycznej ziemniaczanymi stemplami. Później poczęstował wszystkich ziemniakami w mundurkach.
20 września obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Wspólnie z grupą Motylków wzięliśmy udział w zabawach rytmicznych przy dźwiękach pianina, pląsach i zabawach tanecznych. Rozwiązaliśmy quiz dotyczący zasad Kodeksu Przedszkolaka oraz pokonaliśmy tor przeszkód. To był bardzo wesoły dzień. Nasz nastój wyraziliśmy pracą plastyczną wykonując swój portret na papierowych talerzykach.
Podczas zabaw w naszym ogrodzie przedszkolnym obserwowaliśmy zmiany jakie zaszły w przyrodzie. Zbieraliśmy orzechy, które dała nam leszczyna i kasztany z kasztanowca. Zebrane dary przynieśliśmy do przedszkola i umieściliśmy je w kąciku przyrody. Do kącika trafił też słój z kiszonymi ogórkami, które przygotowaliśmy wspólnie z Panią.
NADSZEDŁ WRZESIEŃ. Po wakacyjnym odpoczynku, wymalowani słońcem wróciliśmy do Kasztankowego Przedszkola do grupy „Słoneczka”. Wszyscy bardzo się cieszyliśmy ze spotkania, opowiadaliśmy o podróżach i przeżytych przygodach, rysowaliśmy je także na zajęciach plastycznych.

 

 

Copyright © 2011. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej